Serkan DURAN IT Blog

Office365 Exchange Online ATP Safe Links Warning Pages (Uyarı Sayfaları)

28.08.2020
984
Office365 Exchange Online ATP Safe Links Warning Pages (Uyarı Sayfaları)

 

Office 365 Advanced Threat Protection (ATP), ATP Güvenli Bağlantıları, ATP Güvenli Ekleri ve anti-phishing protection gibi özellikler aracılığıyla kuruluşunuzun kimlik avı girişimlerine ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. Koruma sağlandığında, e-posta iletilerindeki ve Office belgelerindeki bağlantılar (URL’ler) denetlenir. Bir URL şüpheli veya kötü amaçlı olarak tanımlanırsa, URL’i tıkladığınızda açması engellenir. Doğrudan siteyi açmak yerine, karşınıza bir uyarı sayfası açılır. Bu sayede devam etmeden önce ikince defa düşünmemizi sağlayarak güvende kalacağız. Uyarı bildirimleri Microsoft 365 Ailesi kullanıcıları, Microsoft 365 Bireysel aboneleri hatta Outlook.com üyeliğiniz mevcut ise aldığınız iletilerdeki eklerin ve bağlantıların ek filtreleme işlemini gerçekleştirir.

Nisan 2020 tarihli Uyarı bildirim örneklerini neler olduğuna bakalım.


Resim-1

ATP bağlantıyı tarıyor: “URL” Advanced Threat Protection (ATP) Güvenli Bağlantıları tarafından taranıyor. Bağlantıyı tekrar denemek için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.


Resim-2

Şüpheli bir e-posta iletisi: Şüpheli olduğu düşünülen e-posta iletisini ilgili siteyi açmadan önce e-posta mesajını tekrar kontrol etmenizi önermektedir.


Resim-3

Phising girişimi olarak tanımlanan bir iletide: Phising saldırısı olarak tanımlanan bir e-posta iletisinde e-posta iletisindeki tüm URL’ler engellenir. Siteye gitmemenizi önerilir.


Resim-4

Site tehlikeli olarak tanımlandı: Kötü amaçlı olarak tanımlanmış bir siteyi göstermektedir. Siteyi açmamanız önerilir.


Resim-5

Site engellendi: kuruluşunuz içinde site engellendi anlamına gelir. Engellenmesinin birçok nedeni olabilir.


Resim-6

Bir hata oluştu: Bir tür hata oluştu ve URL açılamıyor anlamına gelir.

Uyarı sayfalarında son güncellemeler:

Office 365 ATP için yakın zamanda birkaç uyarı sayfasını güncellendi. Güncellemeler, yeni bir renk şeması, daha fazla ayrıntı ile birlikte verilen uyarı ve önerilere rağmen bir siteye devam etme yeteneğini içerilmektedir.


Resim-7

Orijinal uyarı: URL taraması devam ediyor.


Resim-8

Yenilenmiş uyarı sayfası


Resim-9

Orijinal uyarı: Kötü amaçlı site uyarısı


Resim-10

Yenilenmiş uyarı sayfası.


Resim-11

Orijinal uyarı: Engellenen URL uyarısı


Resim-12

Yenilenmiş uyarı sayfası.


Resim-13

Orijinal uyarı: Hata oluştu uyarı sayfası


Resim-14

Yenilenmiş uyarı sayfası.

Kuruluşunuzda e-posta iletileri, bağlantılar (URL’ler) ve iş birliği araçlarından kaynaklanan kötü amaçlı yazılımlar, tehditler ve hataların uyarı sayfalarının güncel bildirimlerini incelemiş olduk. Bu uyarıları dikkate almanız riskleri minimize etmenize yardımcı olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN