Serkan DURAN IT Blog

Exchange Online Transport Rules Export İşlemi

19.11.2020
1.145
Exchange Online Transport Rules Export İşlemi

 

Kuruluşlar Exchange mimarilerini şirket içi veya bulut tabanlı host ederek kullanılabilmektedirler. Exchange yapınızda bazı parametreler ve ayarlar bir ortama veya diğerine özel olabilir. Yapıların zaman içeresinde oluşturulan configlerin dışarı aktararak kullanma ihtiyacımız doğabiliyor Exchange Online’da transport rule collection organizasyonlarınızı dışarı aktarma ihtiyacınızın olacağını düşünerek bu iki adımlı işlemi nasıl yapacağımızı işleyeceğiz. Temel olarak, bu prosedürü tamamlamak için yönetici olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. İhtiyacını olan izin tablosuna ilgili linkten erişebilirsiniz.

Başlamak için öncelikle Exchange Online veya Office 365 ile bağlantı kurmamız gerekiyor.


Resim-1

Exchange Online PowerShell’e Bağlanma:

$LiveCred = Get-Credential

Sonra,

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.office365.com/powershell-liveid/ -Credential $UserCredential -Authentication Basic -AllowRedirection

Ve son olarak,

Import-PSSession $Session

Exchange Online ile bağlantı kurduktan sonra, geçerli transport rule dışa aktarmak için aşağıdaki PowerShell komutunu çalıştırabiliriz.


Resim-2

Veriler önce değişken bir “$file” aktarılır ve ardından bir “XML” dosyasına son olarakta belirtilen bir yola kaydedilir. Bu durumda benim kaydedeceğim path “C: \ Test \ Rules.Xml” olacaktır.

$file = Export-TransportRuleCollection; Set-Content -Path “C:\Export\Rules.xml” -Value $file.FileData -Encoding Byte


Resim-3

Dışa aktarılan dosya ilgili dosya yoluna kaydedilmiş olarak görünecektir.


Resim-4

“Xml” dosyası, transport rule ayrıntılarıyla açıldı.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN