Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Teams’de Viva Topic Nedir?

19.02.2021
7.478
Microsoft Teams’de Viva Topic Nedir?

Microsoft Viva Topic, Viva’nın dört bileşenden bir tanesidir. Temel amacı kullanıcılarınızın ihtiyaç ve gereksinimlerine göre düzenli kullandıkları uygulamalara zahmetsiz bir şekilde AI yapay zekâ ürününü kullanarak erişmelerini sağlayan bileşen olduğunu görmekteyiz. Viva Topic çalışma mantığına örneklemek gerekirse Wikipedia diyebiliriz. Çalışma süreci ise Microsoft Teams, Microsoft 365’in yanı sıra ServiceNow ve Salesforce dahil üçüncü taraf hizmetlerden gelen verilerden yararlanabiliyor olması. Örneğin kullanıcı Microsoft Teams‘de bir konunun üzerine Mouse ile geldiğinde, konunun anlık özetinin yanı sıra ilgili belgeler ve konu uzmanları hakkında bilgiler içeren bir konu kartı görmelerini ve buna bağlı olarak Viva Topics‘in konu hakkında topladığı tüm bilgileri içeren ayrı bir pencerede görüntüleme imkanı sunuyor.

Resim-1

Microsoft Viva topic belirlenen konuları ilgili bilgileri toplar ve derler demiştim. AI yapay zekâ ile birlikte ihtiyaç duyulan tüm bilgiye kolaylıkla erişmeleri için kuruluşunuzda ilgili konu uzmanları tarafından Wiki benzeri basitlikte sayfalar ekleyerek ve düzenleyerek konu hakkındaki bilgileri paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Topic sayfaları, aşağıdakiler dahil olmak üzere ilgili bilgilerin kapsamlı bir halini görebiliriz.

  • Alternatif isimler.
  • Tanımlar.
  • Önerilen kişiler.
  • Önerilen içerik.
  • İlgili siteler ve ekipler.
  • İlgili topic haritası.
  • Yammer toplulukları gibi isteğe bağlı web entegrasyonu.

Viva Topics, SharePoint ve Microsoft Search gibi diğer Microsoft uygulamalarına entegre edildiği ve 2021 yılı içerisinde ise Microsoft Teams, Outlook ve diğer Microsoft 365 uygulamalarıyla entegre olacağını bilmenizi isterim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN