Serkan DURAN IT Blog

Windows 10 Game Bar Nedir?

22.04.2020
6.125
Windows 10 Game Bar Nedir?

 

Microsoft Windows 10 Gaming Bar işlevi, Oyun oynarken Yayınla ve Yakala aracı, ekran görüntülerine eğlenceli metinler eklemenize, ekran görüntülerini kaydetmek ve paylaşmak gibi tüm işlevleri oyunu hiç terk etmeden gerçekleştirme özelliğidir. Sürüm 1809 yeni gelen birkaç özellik ile zenginleştirildi. Spotify hesabınıza giriş yaparak oyun sırasında müzik veya podcast çalmanıza izin veriyor. Ses seviyesi oyuna göre çok yüksek ise, bunu ses aracı üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Game Mode aktif ettiğinizde diğer program hizmetler tarafından kullanılan kaynakların miktarını azaltır böylelikle kullandığınız cihazınızda çalışan oyuna daha fazla kaynak miktarı sağlayabilir.

 

Resim-1

“Game Bar” açanız için “Win+I” tuş kombinasyonu veya başlat menüsünden “Settings” açıyoruz.


Resim-2

Game bar kutucuğu işaretleyerek aktif edebilirsiniz klavye kısayol tuş kombinasyonları varsayılan olarak kullanabilir veya özelleştirebilirsiniz.

Game Bar için klavye kısayolları aşağıdadır:

  • Windows logo tuşu  + G: Game Bar’ı açma
  • Windows logo tuşu  + Alt+PrintScreen: Oyununuzun ekran görüntüsünü alma
  • Windows logo tuşu  + Alt+G: Oyunun son birkaç saniyesini kaydetme (Kaydetme süresinin uzunluğunu Windows Ayarları > Oyun > Yakalamalar‘da değiştirebilirsiniz)
  • Windows logo tuşu  + Alt+R: Kaydı başlatma veya durdurma
  • Windows logo tuşu  + Alt+M: Mikrofon kaydını başlatma veya durdurma


Resim-3

“Captures” ekran yakalama, kaydetme, kayıt süresi ayarlarını özelleştirebileceğiniz bölümdür.


Resim-4

“Broadcasting” arka plan kaydı açık olması ile birlikte oyun anlarınızı klibe dönüştürmenizi sağlar.Bu kaydınızı Twitter’da paylaşabilirsiniz.Game Bar’ın Twitter hesabınızı kullanmasına izin vermeniz gerekir. 


Resim-5

“Game Mode” Oyunlarda daha iyi performans alabilmelerini sağlayan yeni bir özellik. Arka planda çalışan uygulamaların kullandığı donanımları daha az kullanmasını sağlayıp, kullanıcının oyundan daha iyi performans alabilmesini sağlıyor.


Resim-6

“Xbox Networking” Arkadaşlarınızla bağlantı kurabilir veya yeni arkadaşlar edinebilirsiniz, metin sohbeti veya sesli sohbet, arkadaşınızın bilgisayar oyununa katılabilir ya da onları kendi oyununuza katılmasını davet edebilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN