Serkan DURAN IT Blog

Office 365 Üzerinde Bulunan kullanıcılara Alias (Takma Ad) Ekleme

18.04.2022
1.029
Office 365 Üzerinde Bulunan kullanıcılara Alias (Takma Ad) Ekleme

AD kullanıcılarınıza e-posta hesapları için alternatif ad ekleyebilirsiniz. Bu işlem, kullanıcıya gönderen tarafından atılacak mail ile kolaylık sağlayabilir. Örnek olarak Default mail hesabı unutulduğunda alternatif hesap üzerinden mail atılabilir veya gerçek hesabın uzun olması nedeniyle kısaltılmış bir alternatif ad üzerinden mail atılması daha kolay olabilir.

Burada ek bir bilgi verecek olursak, Local AD tarafını Azure tarafına Sync ederken alternatif ad gireceğimiz Attribute bilgisinin bulut tarafına Sync olması gerekmektedir. Bu işlem olmaması durumunda Office 365 kullanan kuruluşlar tarafında alternatif adın geçerliliği olmaz.

Vakit kaybetmeden işlemlerimize başlayalım.

Bunun için Local AD tarafında oluşturduğum tester.deneme adında bir hesabım bulunmakta. AD Users and Computers tarafında kullanıcı üzerinde Proporties alanına geliyoruz ve proxyAddresses objesini buluyoruz.

Resim-1

Objenin üzerine çift tıkladığımızda birden fazla ad ekleyebileceğimizi görüyoruz.

Resim-2

Burada ekleyeceğiniz hesap smtp: şeklinde girilmelidir.

Yukarıda bahsettiğim notu tekrar hatırlatmak gerekirse, Local AD’ yi Azure tarafına Sync ederken proxyAddresses objesininde Sync olması gerekmektedir.

Smtp:tst.deneme olarak ekledim. Azure tarafına çabuk Sync olması için Azure AD Connect makinede aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.

Start-ADSyncSyncCycle -PolicyType Initial

Resim-3

Girdiğim allternatif adın Azure tarafına Sync olduğunu görmek için Azure AD tarafına Users alanına gidip kullanıcının Profile bilgilerinde proxyAddreses kısmını kontrol ediyorum.

Resim-4

Yapılan işlemlerin tamamlandığını kontrol etmek için farklı bir hesaptan alternatif ada mail gönderiyorum.

Resim-5

Tester.deneme hesabımdan Outlook uygulamasında mailin gelip gitmediğini kontrol ettiğimde, mailin geldiğini görüyorum.

Resim-6

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN