Serkan DURAN IT Blog

Office365 İleti İzleme (Message Trace)

29.08.2019
3.115
Office365 İleti İzleme (Message Trace)

 

 

Office 365 Orta Ölçekli İşletme, İş veya Office 365 Kurumsal yöneticisiyseniz zaman zaman gönderilen maillerin durumunu kontrol etmeniz gerekebiliyor. Bu durumlarda İleti izleme özelliği iletim sorunlarını detaylı ve daha etkin şekilde analiz ederek posta akışı sorunlarını gidermemize ve İleti izleme özelliği sayesinde son 90 gün kurumunuzdaki alıcılar veya kurumunuzdan gönderilen iletileri durumunu kontrol etmenizi olanak sağlar.

 

İleti izlemi Exchange Admin paneli menüsünden veya Güvenlik Uyumluluk (Security & Compliance) gelişmiş arama yapmak için alanından erişim sağlayarak iletileri görüntüleyebilirsiniz.

 

 


Resim-1

Office 365 Yönetim Merkezinde, soldaki menüde “Yönetim Merkezleri’ni ve ardından “Exchange”i tıklayarak 


Resim-2

Exchange yönetim merkezi- Pano menüsünden “Posta Akışı” seçimi yapalım.


Resim-3

İleti izleme sorgu penceresinden, ihtiyaçlarınıza göre kriter alanlarını belirleyin.

Tarih aralığı: hazır kriteri seçebilir veya özel bir aralık belirtebilirsiniz. Son 7 günden daha eski bir email’e ulaşmak istiyorsanız, sonuçlar CSV formatında indirmenize imkân sağlar.

Teslimat durumu: Tüm email’leri, başarısız olanları, bekleyenleri, gruplara gönderilenleri veya son durumu henüz bilinmeyenleri filtreleyebilirsiniz.

İleti kimliği: email’in header’ındaki ileti kimliği değer girişi ile aramaları filtreleyerek daraltabilirsiniz.


Resim-4

Gönderici: Email’i gönderen kişileri ekleyebilir ve açılacak listede var olmayan kullanıcıları eklemek için, manuel ekleyerek “Adları denetle” butonunun tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Belli bir kişi yerine belli bir etki alanından gönderilen tüm email’leri sorgulamak isterseniz, Örneğin, bu alana gireceğiniz “*@serkanduran.com.tr” posta hesabından, mshowto.org domaininden tüm göndericilerin ilettiği maillerin raporlanmasını sağlayacaktır.

Alıcı: Email’i gönderildiği kişileri ekleyebilir ve açılacak listede var olmayan kullanıcıları eklemek için, manuel giriş yapabilirsiniz “Adları denetle” butona tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Belli bir kişi yerine belli bir etki alanına gönderilen tüm email’leri sorgulamak isterseniz, “*@serkanduran.com.tr” posta hesabından, mshowto.org domainindeki tüm alıcılara gönderilen maillerin listelenmesini sağlayacaktır.

Gönderici ve alıcı posta hesapları girişi yapıldıktan sonra. Ara butonuna tıklayarak ileti izleme işlemini başlatın.


Resim-5

Sorgu tamamlandıktan sonra 7 günden daha eski bir zaman dilimini kapsıyorsa bir CSV dosyası olarak, 7 günden veya daha yeni bir zaman aralığını kapsıyorsa ise ekranında sonuçları göreceksiniz.


Resim-6

Email açarak ileti olaylarını ve ek özellikleri detayları görebilirsiniz. Bu alanda mail gönderme, alma tarihi ve durum bilgilerini aynı zamanda ulaşıp, ulaşmadığını veya spam filter gibi durumları görebilmekteyiz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN