Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Teams PSTN (Public Switched Telephone Network)

14.09.2020
1.238
Microsoft Teams PSTN (Public Switched Telephone Network)

Microsoft Teams’in, daha önceki yazılarımda birçok özelliğinden bahsettim Pandemi sürecinde neredeyse her ay yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor özelliklerini şöyle bir sıralamaya çalışırsam çevrimiçi sohbet, toplantı, live event, office365 uygulama entegrasyonu ve daha birçok özellikleri ile çatı bir uygulama halinde bizlere hizmet veriyor ancak benimde daha önce değinmediğim temel bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Teams aslında bire bir aramalar yapmanıza, konferanslar düzenlemenize ve masaüstü ekranınızı internet üzerinden paylaşmanıza olanak tanıyan VoIP bağlantısı desteği ile birlikte gelir.

Bu nedenle Microsoft Teams, aslında geleneksel aramalar için kullanılan küresel telefon ortamı olan Public Switched Telephone Network işlerini (PSTN) de destekler. Microsoft Teams lisansınıza bağlı olarak, geleneksel arama yöntemi ile PSTN sesli konferansa erişebilirsiniz.  

PSTN özelliği hem ücretli hem de ücretsiz seçenekleri destekleyerek Teams’i son derece popüler hale getiriyor.  

Microsoft Teams’in PSTN kullanıcıları için bi çok arama planları bulunuyor ihtiyaçlarınız doğrultusunda yerel + uluslararası bir sürümü tercih edebilirsiniz.  

Tipik olarak, PSTN aramaları, kuruluş dışından gelir. Kullanıcılarınız, Teams ara yüzüne aşina olmayabilir, uygulamayı yüklememiş olabilirler veya masaüstü erişiminin mümkün olmadığı bir saat diliminde çalışabilirler. Bu senaryolarda, PSTN, kullanıcıların geleneksel bir masa telefonundan aradıkları gibi bir toplantıya katılmalarına izin verdiği için son derece kullanışlıdır.  

 

Şöyle bir senaryo düşünün:  

 Saat dilimi sizinkinden altı saat geride olan bir toplantı planladınız. O hafta tek boş gün ve zaman dilimi perşembe günü 16.00, ancak akşam 18.00-22.00 arasında havaalanında olacaksınız. PSTN, hareket halindeyken telefonla bağlanmanıza imkân sağlıyor ve mobil durumdayken cihaz ya da uygulama bağımlılığınızı ortadan kaldırıyor.

Aslında bu durum hepimizin başına gelen zamanlama çakışmaları, zayıf internet erişimi gibi hayatımızın bir parçası haline geldi. Microsoft Teams’de PSTN, tamda bu noktada ihtiyaç duyduğumuz çevikliği ve esnekliği sağlayarak minimum rahatsızlıkla bağlantıda kalmamıza izin veriyor.  

Örneğimde harici kullanıcı sizi aradıysa telefon numaranızı görebilir. Bu, bir gizlilik ihlali olarak yorumlanabilir tüm VoIP aramaları katılımcıların kişisel olarak tanımlanabilecek herhangi bir bilgisini açığa çıkarsamada Microsoft Teams, harici kullanımın katılımcının telefon ayrıntılarını görüntüleyemeyeceği telefon numarası maskelemeyi geliştirdi.

 

VoIP, ek maliyet gerektirmediği için size geniş bant ses hizmeti sağladığından genellikle en iyi seçenektir. Fakat toplantılarınıza için PSTN arama numaralarını da davet etme gereksinimiz olabilir.

 

  • Katılımcının internet bağlantısı sınırlı olması
  • Katılımcı VoIP’ye katılmaya çalıştı, ancak bilgisayarında veya mobil istemcisiyle ilgili sorunlar yaşayabilir.
  • Katılımcı hareket halindeyken.

 

Microsoft Teams çevrimiçi toplantım için PSTN arama numaralarını nasıl alırım?

Toplantınıza telefon numaralarını eklemek veya toplantınızdan gerçek bir telefon numarasına çevirmek istiyorsanız, PSTN arama şu şekilde ekleyebilirsiniz.

 

  • Office 365 E5’iniz varsa, PSTN Sesli Konferans dahildir (ancak PSTN sesli konferansın hariç tutulduğu belirli bir E5 SKU’su vardır).
  • Office 365 E1 veya E3’e sahipseniz, Sesli Konferans, kullanıcı başına aylık 4,00 ABD doları tutarında standart bir eklenti olarak kullanılabilir veya kullanıcıları Dakika Başına Ödeme PSTN sesli konferans için etkinleştirebilirsiniz.
  • 300’den az kullanıcınız varsa ve SME Office 365 İş SKU’larından veya E3’lerinden birindeyseniz, Business Voice SKU ile Telefon ve PSTN Sesli konferans da ekleyebilirsiniz.

Önemli olan bir noktada da toplantı planlayan kullanıcı için PSTN Sesli Konferans lisansına ihtiyacı vardır. Arayan toplantı katılımcılarının herhangi bir lisansa ihtiyacı yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN