Serkan DURAN IT Blog

Office 365 Outlook Online Arşivleme Ve Ekstra 50 Gb Mail Depolama Alanı Oluşturma

12.12.2019
6.056
Office 365 Outlook Online Arşivleme Ve Ekstra 50 Gb Mail Depolama Alanı Oluşturma

 

Merhaba, Bu yazımda sizlere Office 365 ailesinin başlangıç sürümü olan Plan1 İş Başlangıç Paketinde online arşivlemeyi ve ekstra 50 GB depolama alanı oluşturarak buradaki eski maillerin istenilen tarih aralığın da bekletme ilkesi oluşturma nasıl yapılır inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere Microsoft, Office 365 iş başlangıç paketi alındığında 50 GB varsayılan olarak mail depolama alanı sunuluyor. Bunun dışında birçoğumuz ‘un farkında bile olmadığı ekstra yerinde arşivleme için sunulan 50 GB alanda ayrıca kullanabilmekteyiz. Böylece kendimizin ve şirketimizdeki tüm kullanıcıların depolama alanını toplamda 100 GB’a çıkarmış oluyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bir Admin kullanıcı mail hesabına sahip olmamız gerekiyor. Aşağıdaki adımlarda bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.

Resim-1

Öncelikle Admin Center’a giriş yapıyoruz ve ardından yönetim merkezleri menüsü altında bulunan Exchange’ e giriş yapıyoruz.


Resim-2

Bu pencerede bizi pano karşılıyor ve uyumluluk yönetimi menüsüne giriş yaparak bir sonraki adıma ilerliyoruz.

Resim-3

Saklama etiketi oluşturma işlemini uyguluyoruz.


Resim-4

İlk seçenek, oluşturacağımız etiketlemeye bir ad belirliyoruz. Sonraki adımda ise arşive taşı diyoruz. Son olarak öğe şu yaşa ulaştığında seçeneğine tıklıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, mutlaka gün şeklinde rakamla belirtmeliyiz. Ben son 3 ay haricindeki eski mailleri arşiv klasörüne taşı dedim. Siz bu rakamı daha büyültebilir 1 yılı 365 rakam ile belirterek veya daha üzeri de oluşturabilirsiniz.

Resim-5

Bekletme ilkesi seçeneği ile ilerliyoruz.

Resim-6

Artı seçeneği ile varsayılan yeni bekletme ilkesi adını yine karışıklığa sebebiyet vermemek için saklama ilkesinde olduğu gibi Online Arşivleme adını veriyoruz. Bir diğer artı seçeneği ile açılan penceredeki listede oluşan Online Arşivleme saklama etiketini ekle ve tamamı tıklıyoruz.

Resim-7

Pano ve ardında da posta kutularına geliyoruz.


Resim-8

Uyumluluk yönetiminde oluşturduğumuz ilkeleri bir kullanıcının e posta hesabında aktif hale getirmek için aşağıdaki gibi seçim yapıyor ve ardında da ”Yerinde Arşiv” etkinleştir diyoruz. Bu işlemi tüm kullanıcılarımız için tek tek yaparak etkinleştirmeniz gerekiyor.


Resim-9

Posta kutuları bölümüne tekrar geliyoruz ve bu kullanıcıyı çift tıklayıp posta kutusu özellikler-bekletme ilkesi-Online Arşivlemeyi seçiyoruz. Bu kullanıcıda artık arşivlemeyi devreye alıyor ve ardında kaydet diyerek çıkıyoruz.


Resim-10

Outlook’ta online arşiv klasörü oluştu. Arşivdeki eski maillerinizi aramak istediğinizde, arama bölümüne detayı belirterek ”Archive” klasörü dâhil tüm klasörlerden istenilen mailinize erişim sağlayabileceksiniz. Outlook üzerinde kontrol ettiğinizde daha iyi performans göstereceğini ve yavaşlama, senkronize hataları gibi sorunları da ortadan kaldırmış olacaksınız. ”Yerinde Arşiv” özelliği etkin olan kullanıcının gelen kutusu, arşiv limitleri ve durumlarını görmek için Exchange-Güvenlik ve Uyumluluk/Bilgi İdaresi/Arşiv adımlarını izleyebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz ilkelere bağlı olarak, arşive taşınacak mailler 24 saat veya maksimum 1 hafta kadar zaman alabiliyor.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN