Serkan DURAN IT Blog

Microsoft 365 Mailbox İleti Yönlendirme Sorunu

09.11.2022
349
Microsoft 365 Mailbox İleti Yönlendirme Sorunu

Hepimizin bildiği gibi Microsoft kendi tarafında yaptığı çalışmalar sonucunda Basic Authentication servisini devre dışı bırakıp Modern Authentication servisini tamamen kullanılabilir hale getiriyor. Bu durum bizim tarafımızda yapılması gereken bazı durumlar oluşturuyor. Bu geçiş sürecinde bende başıma yakın zamanda gelmiş bir sorunun ele almak istedim. Aslında sorun demek doğru olmayacak kendi ortamımda Modern Authentication servisini aktif hale getirdiğimde, bir kullanıcı üzerinde mailbox ileti yönlendirme başarsız hatası ile karşılaştım.

Aldığım mesaj ise  “Remote Server returned ‘550 5.7.520 Access denied, Your organization does not allow external forwarding”  aldığım mesajın nedeni varsayılan olarak, Microsoft 365 Defender, bir İstenmeyen Posta Önleme ilkesi ayarlar. Ve politika varsayılanı Otomatik Yönlendirmeyi “Otomatik: Sistem Kontrollü” olarak ayarlamasıdır.

Bu varsayılan politikayı değiştirebilir veya istemediğimiz belirli kullanıcıları veya grupları yönlendirmeye izin verecek şekilde tanımlayabiliyoruz.

Bu durumun nasıl çözümlendiğine aşağıda görseller ile beraber inceleyelim.

Resim-1

https:///security.microsoft.com Admin panelimize giriş yapalım.Gelen ekranda Anti-Spambutonuna tıklıyoruz.

Resim-2

Bir sonraki ekranda karşımıza birkaç seçenek çıkacaktır. Buradaki seçeneklerden Anti-Spam Outbound policy (Default) seçeneğini seçiyoruz.

Resim-3

Yukarıdaki seçeneği seçtikten sonra sağ tarafta bir pencere açılacaktır. Bu pencerede Edit Protection settingsbutonuna tıklıyoruz.

Resim-4

Edit Protection Settings butonuna tıkladıktan sonra açılan pencerede mail Rules ayarını göreceksiniz. Bu ayar Default olarak Automatic-system-controlled olarak gelir. Bu ayarı yaptığımız mail yönledirmelerinin hatasız iletilmesi için On-Forwarding is Enabled seçeneğine çekiyoruz.

Resim-5

Yapılan işlemlerin ardından ortamda Sync olması Microsoft tarafından da bilgilendirildiği gibi 24-48 saat arası sürebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN