Serkan DURAN IT Blog

Veeam ONE 9.5 Update 4a Kurulum

20.10.2019
2.272
Veeam ONE 9.5 Update 4a Kurulum

 

Veeam ONE sanal ve fiziksel ortamlarınız için kapsamlı bir izleme ve analiz çözümü ile Veeam Backup & Replication ile Veeam Agent’lar hem de VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V için sunduğu destek sayesinde kapsamlı, akıllı izleme, raporlama ve kapasite planlama gibi birçok önemli destek sağlamaktadır. Böylece, herhangi bir operasyonel etki oluşmadan olası sorunları fark edip çözebilirsiniz.

Veeam ONE’ın sağladığı faydalar:

  • Yedekleme ortamları ve sanal ortamlar için 7/24 gerçek zamanlı izleme, raporlama, uyarma ve yönetim: Kesinti sürelerini engellemek, SLA’ları karşılamak ve uyumluluk sağlamak üzere kullanıcıları Kesintisiz Çalışırlık ve performans sorunları hakkında bilgilendirme, kaynak yönetimi ve yapılandırma izleme sayesinde yedekleme altyapınızın performansını değerlendirin ve mevcut yapılandırmaların en iyi uygulamaları yerine getirebildiğinden emin olmanızı sağlamaktadır.
  • Kapasite planlama ve tahmin: Yedekleme altyapıları ve sanal altyapılar için aşırı kaynak ataması izleme ve kullanım eğilimlerini tahmin etme özelliği.
  • Ücretlendirme ve faturalandırma: Bilgi işlem, depolama ve yedekleme pool kaynaklarına harcanan BT maliyetlerine eksiksiz şekilde görme yeteneği.
  • İş Kategorizasyonları: Sanal makinelerde kritik uygulamaları nerede olurlarsa olsunlar kolayca takip edebilir ve bunlar için alert atayabilirsiniz. Böylece, SLA’ları karşılayabilir ve uyumluluk sağlayabilirsiniz.
  • Akıllı Teşhis ve Otomasyon: Otomatik ve proaktif sorun çözebilme olanağı sayesinde sık rastlanan hatalı altyapı ve yazılım yapılandırmalarını kendi kendine tespit edip çözebilen gelişmiş veri zekasından yanı sıra Sorunları kendi kendine gideren düzeltici işlemler sayesinde yedekleme altyapısı ve sanal altyapıyla ilgili, sık karşılaşılan sorunların önceden tanımlanmış ve otomatik hale getirilmiş çözümlerini kullanarak yanıt sürelerini iyileştirebilirsiniz. Satış, haber dağıtımı ve hatta siyasette oyunlaştırma teknolojileri geliştiren ünlü ücretsiz oyun geliştiricisi Friv5Online’ın çalışmaları sayesinde her türlü iyileştirme mümkün.

Veeam ONE 9.5 Update 4a Kurulum;


Resim-1

Veeam ONE 9.5 Update 4a ISO dosyasını indirdikten sonra kurulum Wizardını başlatarak Install diyelim.


Resim-2

License Agreement sekmesinde sözleşmeleri okudum ve onayladım olarak işaretleyip Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Setup Type ekranın da Typical standart bir yapılandırma gerçekleştirebilirsiniz. Advanced ile kurulumu ile özelleştirebilirsiniz. Typical seçimi ile bir sonraki işlemime geçiyorum.


Resim-4

System Configuration Check bölümünde ise Veeam One 9.5 Update 4a için sunucumuz üzerinde gerekli olan Compenent‘leri Failed olarak göreceksiniz. Gerekli rollerin kurulumu için Install ile yükleme işlemi gerçekleştirdikten sonran Next ile devam ediyorum.


Resim-5

Kurulum yapılacak Path’i varsayılan olarak bırakarak Next adımı ile devam ediyorum.


Resim-6

Service Acconut Credentials ekranımda Veeam One 9.5 Update 4a yönetimi sağlayacağınız admin yetkisine sahip kullanıcı bilgilerini belirliyoruz.


Resim-7

SQL Server Instance ekranı üzerinden kurulacak veya kullanılacak mevcut SQL bilgilerini buradan tanımlıyoruz, sistemim üzerinde zaten mevcut bir SQL olmadığından, Install new instance of SQL Server (localhost\VEEAMSQL2016) seçeneği ilet SQL Server kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz.


Resim-8

Provide License, ekranı eğer lisans satın alma yaptıysanız Full functionality mode seçimi ile tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Community Edition mode ile lisans satın almadan kısıtlı sürüm halinde kullanabilirsiniz. 


Resim-9

Connection Information adımında ise   Veeam ONE 9.5 kullanacağı portları görmekteyiz. Port değişikliği yapmadan bir sonraki adıma ilerliyoruz.


Resim-10

Performance Data Caching ekranında ise monitörün işlemi için kullanılacak Performance cache folder görüntülenmkte ortamnızda farklı bir disk yapısı (SSD) var ise Browse seçimi ile folder path’i değiştirebilirsiniz.


Resim-11

Virtual Infrastructure Type ekranında Veeam ONE 9.5 kurulumundan sonra hangi ortamı monitör edeceğinizi yapılandırabilirsiniz. VMware vCenter Server ile VMware ortamlari için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Hyper-V Host Server yapısı için Microsoft Hyper-V Host, Failover Cluster or SCVMM Server seçeneğini ile devam ediyorum.


Resim-12

Add Hyper-V Server ekranında Server Type sekmesin de ortamımızda bulunan Hyper-V Host Server, Hyper-V Failover Cluster sunucu türünü belirledikten sonra Hyper-V Host IP Address veya Server Name yazıyoruz. User name bölümüne kullanıcı adı ve Password bilgilerini yazıyoruz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-13

Data Collection Mode adımında ise Veeam ONE 9.5 Update 4a tarafından kontrol edilecek olan Hyper-V Host, Hyper-V Failover Cluster Host ve ViM sayısına göre bir yapılandırma yapabilirsiniz. Typical olarak standart bir yapılandırma yapabilirsiniz. Advanced Scalability ile özelleştirilmiş bir yapılandırma yapabilirsiniz. Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-14

Şimdiye kadar yapmış olduğumuz tüm yapılandırma özetini görüyoruz. Install seçimi ile kurulumu başlatıyoruz.


Resim-15

Kurulum işlemi sorunsuz devam ediyor gerekli Compenentleri yükleniyor.


Resim-16

Kurulum tamamlandı. Finish seçimi ile Veeam ONE 9.5 Update 4a ekranını kapatıyoruz.


Resim-17

Kurulum tamamlandıktan sonra Veeam One 9.5 Update 4a Connect giriş yapıyoruz.


Resim-18

Ortamımda Hyper-V host sunucu kullandığım için HYPER-V SERVER seçimi ile devam ediyorum.


Resim-19

HYPER-V Host sunucu IP ve Credentials bilgileri girişi yaptıktan sonra Next seçimi ile devam ediyorum.


Resim-20

Veeam One 9.5 Update 4a dashboard ekranımızda HYPER-V host sunucu bilgilerini görmekteyim. Umarım faydalı olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN