Serkan DURAN IT Blog

NAKIVO Backup and Replication v9.0: Yeni Özellikleri

12.09.2019
1.274
NAKIVO Backup and Replication v9.0: Yeni Özellikleri

 

Kısa bir süre önce,NAKIVO fiziksel workload yedekleme işlerinizi karşılayacak yeni özelliklerle birlikte v9.0 sürümünü yayınladı.  Bu yazıda, NAKIVO’nun bu en son desteklenen sürümünde yer alan yeni özellikleri NAKIVO Backup and Replication v9.0 sürümünü anlatacağım.

 

 

Resim-1

NAKIVO Backup and Replication v9.0

NAKIVO Backup & Replication v9.0 ile ilgili en dikkat çekici geliştirme, ortamınızda çalışan fiziksel sunucularınızı (Microsoft Windows Server) backup alma yeteneğidir.

Günümüzde çoğu firmalar sanallaştırılmış sistemlerinde kurumsal veri merkezlerinde bile, fiziksel sunuculara hala ihtiyaç duyulmakta buna bağlı olarak ekipman veya cihazlara özel fiziksel arayüzle kullanılanlar gibi fiziksel bir sunucu gerektirebilecek uygulamaları veya hizmetleri çalıştırmak için kullanılmaktadır.

Bu yeni özellik sayesinde, ayrı bir eklenti veya agent indirmenize gerek kalmadan fiziksel sunucu yedeği senaryolarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sürümde fiziksel Windows sunucuları yedek alma özelliği ile gelecekte fiziksel Linux tabanlı sunucularına genişletileceği konusunda çalışmalara başladığını duyurdu.

Fiziksel sunucularla ilgili NAKIVO Backup and Replication v9.0 sürümü ile gelen diğer özellikler aşağıdaki tabloda görebilirsiniz;

  • Application-Consistent Backups
  • Global Data Deduplication
  • Instant Granular Recovery
  • Physical to Virtual (P2V)
  • Per-Machine Licensing

Application-Consistent Backups

NAKIVO Backup & Replication tarafından sanal makinelere sağlanan işlevsellikten sonra, fiziksel Windows Sunucuları için v9.0’da sağlanan yedeklemeler, uygulama tutarlı yedeklemelere izin vermektedir. Uygulama tutarlı yedeklemeler nelerdir?

Uygulama tutarlı yedeklemeler, Microsoft SQL Server gibi uygulamaları düzgün bir şekilde sorgulamak için Microsoft’un (VSS) hizmetinden yararlanılmasını, SQL Server gibi veritabanı uygulamaları, sorunlara karşı korumak ve verilerin veritabanına yerleştirilen verilerle aynı olmasını sağlamak için verilerin tutarlılığına sağlamaktadır.

Global Data Deduplication

NAKIVO Backup & Replication, yedekleme repository düzeyinde son derece verimli ve güçlü data tekilleştirme sağlar. Bu, fiziksel Windows Sunucularınızın yedeklerinin VM’leriniz (VMware, Hyper-V ve Nutanix ) ve ayrıca AWS EC2 cloud ortamlarında yedekleneceği anlamına gelir.

Instant Granular Recovery

Dosyalarınızı “geri yüklemek” için almış olduğunuz yedeği geri yükleme yeteneğidir.NAKIVO Backup & Replication v9.0, dosyalar, klasörler ve Microsoft Active Directory , Exchange Server ve SQL Server gibi Microsoft uygulama nesneleri gibi ayrıntılı öğeleri anında kurtarmanıza ve bu öğeleri doğrudan tekilleştirilmiş fiziksel makine yedeklerinden geri yüklemenizi sağlar.

Physical to Virtual (P2V)

Bu felaket kurtarma için nasıl kullanılabilir? Diyelim kritik bir fiziksel sunucunuz var. Fiziksel sunucuyu bir VMware veya Hyper-V VM olarak hızlı bir şekilde geri yükleme olanağına sahip olmak, fiziksel donanım değişikliklerini veya onarımlarını beklemeden hizmetlerin geri yüklenmesini kolaylaştırabilir. Windows Sunucularının yedeklerini sağlama kabiliyetinin eklenmiş olması physical to Virtual (P2V) işlemlerini gerçekleştirme yeteneğine sahip olmasıdır. Fiziksel sunuculardan VMware veya Hyper-V VM’lerine kolayca geçişe izin verir.

Per-Machine Licensing

Günümüzün kurumlar hibrit cloud ve birçok farklı altyapıda çalışıyor. Bu fiziksel, sanal ve cloud içerebilir. NAKIVO, makine / yıl başına 17 dolardan başlayan, gerçekten esnek bir makine başına lisans modeli sunuyor.

NAKIVO’nun bu lisans yapısıyla ilgili, fiziksel bir makine, VMware, Hyper-V veya Nutanix AHV VM
veya AWS EC2 örneği için geçerli olmasıdır. İş yüklerinizi nerede çalıştı ve hangi tür ortamlarda çalıştıklarına bakılmaksızın müşterilerin büyük bir değer ve kapsama sahip olmalarını sağlayacak basit, anlaşılması kolay ve uygun maliyetli bir lisans modelidir.

Hyper-V 2019 Desteği

Makaleye başında belirttiğim gibi,NAKIVO Backup & Replication v9.0’a eklenen dikkat çekici özellik, Hyper-V 2019 Desteğinin eklenmesidir.


Resim-1

Ekranda v9.0, NAKIVO cihazının önceki güncellemelerinden birinde nasıl göründüğüne dair örnek verilmiştir.

NAKIVO v9.0 Update?

NAKIVO Backup & Replication’ın 8.5 sürümünde ile yayımlanan harika özelliklerinden biri de otomatik güncelleme özelliği. Bu, sağlanan yeni işlevlerle en son sürümlerini yüklememiz içim erişim kolaylığı sağlamaktadır.  V8.5’ten önce, en son sürüme güncellemek için bir yükseltme komut dosyası indirmeniz gerekiyordu. Artık güncellemeyi gerçekleştirmek için, NAKIVO web ara yüzünde bulunan bildirim istemlerini takip ederek Update işlemini gerçekleştirebilirsiniz daha sonrasında sistemi yeniden başlatarak kullanıma hazır olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN