Serkan DURAN IT Blog

 Veeam Availability Suite v10 Yenilikleri

23.02.2020
2.586
 Veeam Availability Suite v10 Yenilikleri

 

 

Teknolojik inovasyonların günümüzdeki hızı, dijital ve fiziksel dünyalarınızın çakışmasını kaçınılmaz kılıyor ve hangi sektörde olursanız olun, çalışma biçiminizde bir dönüşüm yaratıyor. Bu dijital dönüşüm işinizi kolaylaştırdığı gibi sekteye de uğratabilir. Zira dijital dünyada müşterileriniz %100 çalışırlık beklentisindedir. Artık geleneksel çözümlerin saatler veya günler süren geri dönüş  hedefleri sizi endişelendirmesin.

Veeam Backup & Replication V10 Daha İyi Yedekleme. Daha Hızlı. Daha güçlü. Daha akıllı. Sloganıyla 18 Şubat tarihinde yayınlandı. Veeam’in kuruluş tarihi olan 2006 yılında  sanallaştırma çözümleri arasında ilk sıralarda yerini alıp 2008 yılında ise yedekleme çözümünü piyasaya sürmüştü. Veeam, daha fazla platform desteği ile kuruluşların verilerini en iyi şekilde  kontrol edebilmelerini ve hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlayan, çözümünü hem kapsamlı hemde daha derin olacak şekilde genişletti.

 

 

Veeam Ürün Stratejisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Danny Allan ifadesiyle “Veeam tarihindeki en büyük sürüm olan v10’da, yapılan geliştirmeler ile veri korumasını bir üst düzeye taşıyan, hibrit bulut ortamları için en basit, en esnek ve en güvenilir çözümdür.”

Cloud,Hibrit veri yönetimi pazar lideri Veeam müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda ürün geliştirerek sınıfının en iyisi olmaya devam ediyor.

Yeni özelliklerden ilki, uzun süredir beklenen SMB ve NFS paylaşımları için Ağa Bağlı Depolama (NAS) desteğine yönelik dosya seviyesinde yedekleme özelliği bulunan Veeam’in korumalı veri kullanım alanı genişletmesi aracılığıyla kesintisiz çalışabilirlik sağlayabilirsiniz. SMB/NFS yedekleri, kısa ve uzun dönem bekletme ilkeleriyle esnek veri koruması ve SMB/NFS dosyalarını herhangi bir hedefe kolayca geri yükleme desteği içermektedir. Veeam, gelişmiş Amazon Simple Storage Service(S3) nesne depolama entegrasyonu ve gelişmiş fidye yazılımı koruması ve anında Multi-VM Instant Recovery özelliği ile felaket kurtarmayı (DR). Otomatikleştirme dahil 150’den fazla yeni özellik ve koruma olanağı sunuyor.

Veeam Availability Suite V10’da ayrıca üçüncü taraf araçlar için gelişmiş desteği ile Linux, Nutanix AHV, PostgreSQL, MySQL ve daha fazlası için yeni, gelişmiş özellikler dahil olmak üzere daha geniş platform ve partnerler için ekosistem desteği sunar.Yeni Veeam Data Integration API ile üçüncü taraf veri analiz yazılımı entegrasyonunu basitleştirmek için genişletilmiş bir API’de içermektedir. Veeam yeni nesil kesintisiz çalışan kuruluşlar yani İş Sürekliliği için, her ölçekten kuruluşa ve işletmeye aşağıdaki yeteneklerle herhangi bir bulut altyapısındaki tüm uygulamalar ve veriler için kesintisiz çalışırlık sağlıyor:

 • Scale-out Backup Repository arşiv katmanı, eklentisi ile yedeklerin herhangi bir depolama arşivlemesi sağlayarak depolamadan bağımsız destek sunar.

 

 • Veaam Agent yerleşik yönetimi doğrudan entegrasyon ile karmaşıklığı minimize ederek kullanıcıların Veaam konsolundan sanal veya fiziksel altyapılarını yönetmeleri sağlar.

 

 • NAS desteğine yönelik dosya seviyesinde yedekleme özelliği bulunan Veeam’in korumalı veri kullanım alanı genişletmesi aracılığıyla kesintisiz çalışırlık sağlayın.

 

 • Yeni nesil instant VM recovery ve multi instant VM recovery ile büyük ölçekli veri merkezi kesintilerinde dahi işinizi sürdürmeye devam edin.

 

 • Geliştirilmiş S3 nesne kilidi işlevi ve değiştirilemez yedekler ile kurum ortamı dışında yedeklemeyi basitleştirin; fidye yazılımlarına ve içeriden gelen tehditlere karşı %100 koruma elde edin.

 

 • Veeam Veri Entegrasyon API’sı ile kesintisiz çalışırlığı genişletin ve kurtarma zamanı ve noktası hedeflerini (RTPO) iyileştirin. API tabanlı yeni entegre depolama çözümleri arasında IBM Spectrum Virtualize (IBM SAN Volume Controller (SVC) ve IBM Storwize ailesi), Lenovo Storage V Series ve INFINIDAT yer almaktadır.

 

 • Linux, HPE Primera ve HPE StoreOnce,Nutanix AHV, PostgreSQL, MySQL ve daha fazlası için yeni ve gelişmiş özellikleri içeren genişletilmiş platform ve ekosistem desteği sağlayın.

 

 • Ölçeklenebilir geliştirmeler v10 ile RMAN entegrasyonuna dayanan VMvare iş yüklerini self servis yedekleme ve geri yükleme işlerinizi oluşturmak üzere rol tabanlı, ersim kontrol de dahil ek kurumsal ölçeklenebilir özellikler sunuyor. Veeam konsolu sayesinde RMAN yedeklerini sorunsuz şekilde aktarım ve yedeklerden kolaylıkla geri yükleme işlemini sağlar.

 

 • DRaaS hizmet sağlayıcılar için Veeam Cloud Connect Replication ile vCloud Director entegrasyonu ve Veeam Cloud Connect Yedekleri için hizmet olarak Teyp (TaaS) dahil olmak üzere, felaket kurtarma (DRaaS) geliştirmeleri ile kiracıların maliyetlerinden tasarruf etmelerine ve felaket durumunda kurtarma sürelerini azaltmalarına yardımcı olabilir.

 

Windows için Veeam Agent:

Windows için Veeam Agent ile yedeklenmiş bir PC, dizüstü bilgisayarı, sunucuyu kurtarmak istediğinizde bazı yeni yetenekler getirildi. Tüm sistemi kurtarabilirsiniz,ancak anında kurtartma yeteneğine sahip olabilmeniz için aşağıdaki platformalara sahip olmanız gerekmektedir.

 • VSphere VM’ye Anında Kurtarma
 • Hyper-V VM’ye Anında Kurtarma
 • Bare Metal Recovery
 • Azure VM’ye geri yükleme
 • AWS EC2’ye geri yükleme
 • Export to virtual disk formats

Veeam 10 ile Desteklenmeyen VMware vSphere sürümleri

 • VMware ESXi 5.0 ve 5.1 desteği (5.5 hala desteklenmektedir)
 • VMware vCloud Director 8.x desteği (8.20 hala desteklenmektedir)
 • Windows Server 2008 desteği (2008 R2 SP1 hala desteklenmektedir)
 • Windows 10 1507 ve 1511 desteği (Windows 10 1607 veya üstü hala desteklenmektedir)
 • Windows 8.0 desteği (Windows 8.1 ve Windows 7 SP1 hala desteklenmektedir)

Finalde Veeam kuruluşlara zaman tasarrufu sağladığı gibi maliyetleri azaltır ve kuruluşların veri kurtarma hedeflerinin üstüne çıkmasını sağlıyor.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN