Serkan DURAN IT Blog

Teams Premium ile Kendinizi Özel Hissedin

16.12.2022
580
Teams Premium ile Kendinizi Özel Hissedin

Geçtiğimiz günlerde Ignite’de yeni özelliklerle dolu ve abonelik yönetimi ile kullanıma sunulacak olan Teams Premium duyurusu yapılmıştı. Öncelikler Teams nedenli iş hayatımızda önemli bir uygulama olduğunu rakamlar ile kısaca özetlemek istiyorum. Aylık 270 milyondan fazla aktif kullanıcısı, son 20 yılda insanların çalışma şeklini diğer tüm uygulamalardan daha fazla değiştirdi ve son bir yılda 450’den fazla yeni Teams özelliğini kullanıma sunuldu eve bu rakamlar hiç şaşırtıcı değil benim için global ölçekte kullanılması ve son iki yılımızın Pandemi ile geçmesi teknoloji firmalarını iletişim platformlarına yönelmesine neden olmuştu. Microsoft bu konuda duyarsız kalmayarak çalışma ortamlarını daha iletişime açık ve ekip uygulamaları konusunda ilk sırada yerini alıyor. Bu bilgilerden ve rakamlardan sonra Teams tecrübesi olmayan kalmamıştır düşüncesi ile Teams ve Teams Premium arasında ki farklar ve ne gibi özellikler ile buluşacağız inceleyelim.

Basic Lisans veya Microsoft 365 Lisans paketi içerinde (İş Temel, İş Standart, E1… vs.) temel olarak gelmekteydi. Basic kullanıcı lisans kategorisin yanına Teams Premium ekleyebilirsiniz. Peki ikisi arasında farkı nedir? Hangi tarihte kullanıma sunulacak? Bu sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

 

Resim-1

 

Teams Premium üç temel alan üzerinde geliştirmeler ile kullanıma sunulacak. Kişiselleştirebilir olması, Yapay zekâ ve Güvenlik alanlarında yenilikler ile donatılmış aralık ayında ön izlemeye, şubat ayında ise genel kullanıma sunulacak.

Premium Personalized

Resim-2

Halihazırda Teams de toplantılarınızı oluştururken tek formatta katılımcı ve takvim ayarları gibi detayları girdiğimizde oluşturabiliyoruz. Microsoft toplantı kültürüne bir üst seviyeye taşıyarak toplantı türelerinize özel olarak toplantı şablonları hazırlayabilirsiniz. Örneğin toplantı katılımcılarının kimler olduğunu, sunumu kimlerin yapabileceğini, Lobi yi hangi katılımcının atlayacağını veya toplantı kaydı alınsın mı alınmasın mı gibi senaryolar uygulayarak toplantı şablonları sayesinde toplantı türlerini kişiselleştirmiş olacaksınız. Lobi odalarında katılımcılarınızı bekleme esnasında arka plan ve şirket logolarınızı kullanarak markalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

 

Premium Intelligent

Resim-3

En dikkat çekici ve üretkenlik adımında çok önemli olduğunu düşündüğüm yapay zekâ deneyimi sunması evet Teams Premium lisansına sahipseniz sizin ile birlikte toplantıya bir sanal asistanınızın katıldığı konforuna sahip oluyorsunuz. Bu asistan neler yapıyor sizin için toplantıya ne zaman katıldığınızı, Toplantıda erken çıkma durumunuzu not alıyor sizin yerinize önemli anların akıllı bir özeti hazırlıyor. Akıllı özetinizde, otomatik görevler, sizin adınızın toplantıda geçtiği anları, ekran paylaşımları ve yakınlık seviyesine göre ekip arkadaşlarınızın toplantı detaylarını bölümler halinde özetler hazırlıyor. Bu sayede örnek verirsem bir saatlik bir toplantıda erken çıktığınızı düşünelim akıllı özetler sayesinde sadece sizin ile ilgili özetleri incelemeniz ile çok daha kısa sürede toplantı gündemine hâkim olabileceksiniz.

Premium Secure

Resim-4

 

Microsoft Teams, bilindik Microsoft uygulamaları ile birlikte toplantıları, mesajlaşmayı ve arama hizmetlerini tek bir güvenli alanda entegre etmektedir. End-to-end Encryption (E2EE şifreleme) metodu ile birebir görüşmelerinizin mahremiyetini sağlanmış oluyor. Microsoft365 Plan E5 de olduğu gibi Purview özelliklerinin tamamına Teams Premiumda da sahip oluyorsunuz. Bu sayede kuruluşunuzdaki uygunsuz olabilecek iletileri yakalamanıza ve üzerinde işlem yapmanıza yardımcı olarak iletişim risklerini en aza indirmeye yardımcı olan bir iç risk çözümüdür. Önceden tanımlanmış ve özel ilkeler, belirlenen ilke eşleşmeleri için iç ve dış iletişimleri denetlemenize olanak sağlar. Kullanıcılarınız için uygun senaryolar için ilkeler oluşturup Teams’de belge, mesajlaşma ve toplantılarınız için kontrol altında tutabilirsiniz. Toplantı güvenliğini sağlamak için diğer bir özellik olan ekran filigranları Premium ile deneyimleyeceğimiz bir özellik, kuruluşunuzda yeni bir ürün için arge toplantısı yaptığınızı düşünün sunumlarda veya ekran paylaşımında ürün görseli paylaşıyorsunuz ekran tam ekran filigran uygulandığında toplantı da art niyetli kişilerin fotoğraf kaydı almalarını zora sokacak gibi görünüyor. 

Teams Canlı Alt Yazıları

Resim-5

Teams Premum 40 dilden yapay zekâ destekli, gerçek zamanlı çeviriler sağlayan Canlı altyazı çevirisi özelliğini de içerir. Bir düzenleyicinin Teams Premium’u varsa, tüm toplantı katılımcıları canlı çevrilmiş altyazıların keyfini çıkarabilir.

Advanced Virtual Appointments

Resim-6

Sanal Randevular uygulaması ve basitleştirilmiş sıra görünümü ile danışmanlık, sağlık gibi hizmet sektörlerine uygun kullanım sağlıyor. Müşteri bekleme odası ile şirket logo ve tasarımı ile markalarınızı ön plana çıkartabilirsiniz. Müşterileriniz hakkında detaylı analizler yapabilirsiniz ve son olarak randevu takibi için sms hatırlatmaları ve mobil tarayıcı üzerinden herhangi bir kurulum gerekmeden müşterileriniz katılım sağlayabilirler.

Advanced Webinars

Resim-7

Teams Premiumda gelişmiş web seminerleri yapmanız daha farklı bir boyut kazanmış örneğin 1000 katılımcıya kadar ev sahipliği yapabiliyoruz. Web seminerlerinde kayıt bekleme listelerinizi artık manuel’de onayla özelliği, hatırlatma epostaları, Sunucu ve modülatörlerin canlı yayın öncesinde sosyalleşip hazırlık yapması için sana yeşil oda ve katılımcıların odaklarının dağılmaması için ekranlarında ne gördüklerinin yönetimine kadar bir çok yeni özellik Premium lisansı ile kullanıma sunulmuş.

Microsoft Teams Premium hakkında genel görüşüm abonelik sistemi ile Premium lisansı sahiplerine iletişim, toplantı ve güvenlik düzeyinde avantajlar sağlayacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN