Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Teams’de Policy-Based Recording

18.09.2020
1.008
Microsoft Teams’de Policy-Based Recording

 

Microsoft Teams, COVID-19 nedeniyle ve artışla birlikte son zamanlarda kullanım oranında ciddi bir ivme yakaladı aslında Microsoft tarafında Teams’in ön planda olması şikâyet edilecek bir durumda değil ve Teams’in konumunu sağlamlaştırmak için Microsoft, aramalar ve toplantılar için son zamanlarda politika tabanlı kayıt eklenmesi gibi sürekli bir güncelleme akışını duyuruyor.

Politika tabanlı kayıt, Microsoft Teams’de çok beklenen bir özellikti. Botların kayıtları önceden tanımlanmış ilkelere göre programlı olarak yapılandırmasına izin vermesini sağlıyor.

Peki, Microsoft Teams ilke tabanlı kayıt nasıl çalışır?  

Sorunun cevabı son derece basit, kullanıcı tabanlı politikalar tanımlayabilirsiniz ve Teams söz konusu politikaları kullanıcı davranışını izleyerek harekete geçmesini sağlıyor. Kullanıcının hedeflediği aramayı başlattığında bot aramaya katılır ve katılımcılara bir kaydın şimdi başlatılacağını bildirir. Bu özellik, aramaları önemli ölçüde kaydetmek için gereken zorlukları ve zaman kaybını azaltırken, uyum sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Şöyle bir örnek ile daha anlaşılır diye düşünüyorum bir şirket, şu anda sosyal mesafe önlemleri nedeniyle tüm işe alım görüşmelerini Microsoft Teams üzerinden gerçekleştiriyor. Gelecekteki denetimler için tüm görüşmelerin kayıtlarını tutması gerekebilir bu amaç için görüşme rolü olan herhangi bir kullanıcıyla aramaları otomatik olarak kaydeden bir bot kurabilirsiniz.

Bu özellik bir API olarak mevcut fakat Microsoft Teams ilke tabanlı kayda başlamak için bazı teknik bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Süreçleirnizi kolaylaştırmak için Microsoft, GitHub’da  ilke tabanlı kaydın nasıl çalıştığını gösteren örnek bir bot yayınladı  .

Microsoft üçüncü taraf kayıt çözümlerini desteklemek, uygulamanın işlevselliğini, kullanıcı deneyimini ve yönetici araçlarını yeniden düzenlemek için Microsoft Teams’in ilke tabanlı kaydı nasıl etkinleştirdiği aşağıda açıklanmıştır:

  • Tüm cihazlar yüksek kaliteli medya erişebilirliği
  • Skype Kurumsal veya PSTN’de etkileşimi
  • Microsoft, uyumluluk kaydı için yeni yönetici politikaları uygulamaya eklendi 
  • Ayrı bir lisansa sahip ekip kullanıcıları da ilke tabanlı kaydı kullanabilir  

 

Microsoft, Teams’de ilke tabanlı kayıt için aşağıdaki dört kullanım durumunu önermektedir:

Kategorilerden her biri, kayıtların nasıl başlatılacağı, nelerin kaydedileceği, kayıtların nerede saklandığı, kime bildirildiği, erişimi kimin kontrol ettiği ve  nasıl işlendiği konusunda farklı gereksinimler gerektirir.

Unutmayın, politika tabanlı kayıt, mutlak şeffaflık ve hesap verebilirlik tarafından yönetilmesi gereken gelişmiş bir otomasyon türüdür.  Microsoft şimdilik, kayıt cihazı botunun Azure’da dağıtılması ve yönetilmesine vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN