Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Office 365 Secure Score Puanınızı Biliyor musunuz?

10.01.2022
1.409
Microsoft Office 365 Secure Score Puanınızı Biliyor musunuz?

Kuruluş ortamımızın güvenliğini üst boyutlara taşımak için birçok güvenlik ilkesi oluştururuz. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve ortamımızda barındırdığımız birçok kıymetli ve hassas verilerin çalınması veya kopyalanması saldırganlar tarafından kolayca sağlanabilir. Teknoloji kavramını ele alırsak, teknoloji ne kadar gelişirse saldırganlarında elinde bulunan kaynaklar o kadar gelişmekte olduğunu unutmamamız gerekiyor. Office 365 tarafında sağladığımız güvenlik ilkelerinin ortalama bazında tutulduğu bir alan mevcut. Bu alanı Secure score yani güvenli puan olarak biliyoruz. Tabi ki bu puanı kötü, orta veya iyi gibi karşılaştırma yapmadan görebilirsiniz. Secure Score ekranına Security tabına girdiğinizde ekranda Microsoft Security Score olarak görebileceksiniz.

Resim-1

Microsoft Secure Score yanında bulunan yüzdelik dilim ile belirtilmiş puan, Office 365 ortamınızın ne kadar güvenilir olduğuna dair belirtilmiş bir puandır. Microsoft Secure Score 48 saatte bir ortamınızda yapılan değişiklikleri gözlemler ve ortamınızda güvenlik açısından herhangi bir değişiklik yapıldığında Microsoft Secure Score bu değişikliklerin kendi tarafında belirlediği puana göre ekleme yapar.

View History/Overview ekranında Güvenli puanınızı küçük bir tablo halinde görebilirsiniz. Bu ekranda iyileştirme eylemleride bulunmaktadır. Iyileştirme eylemleri ise, ortamda yapılacak olan güvenlik ilkelerinin güvenli puanınızı ne kadar etkileyeceğini öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak, Office 365 uygulamasında oturum açılırken MFA kimlik doğrulama servisi etkinleştirdiğinizde, güvenli puanınıza %15,63 değerinde ekleme yapacaktır.

Resim-2

Burada amaç ortamınızın ne kadar güvenilir olduğunu belirlemektir. Her yapılan değişiklik Office 365 ortamınızın güvenliği açısından önemlilik arz etmektedir.

Improvement Actions ekranına geldiğimizde, iyileştirme eylemlerini daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Kendi ortamımda sağladığım “Turn on user risk policy” eylemini etkinleştirdiğim için “Completed” durumda ve güvenli puanıma %10,94 değerinde ekleme yapılmış.

Resim-3

History ekranında yapabileceğimiz incelemeler ise, geçmişte yaptığımız değişikliklerin tarih açısından bir tablo halinde gösterilmesidir. Tablo üzerinde örnek olarak 29.11.2021 tarihinde güvenli puanım %31,25 iken, yapılan değişikliklerin ardından 01.12.2021 tarihinde %32,81 değerine yükselmiş olduğunu görebiliyorum.

Resim-4

History ekranında, ekranı biraz aşağı kaydırdığımda yapılan değişiklikleri hangi tarihte ve saatte yapıldığını ve bu değişikliklerin Office 365 tarafından yorumlandığını görebiliriz.

Resim-5

Yapılan tüm değişiklikler hem Microsoft Secure Score ekranınızın puan durumunu değiştirecek hem de ortamınızın güvenliğini biraz daha üst boyutlara taşıyacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN