Serkan DURAN IT Blog

Domain Sorgularken Alan Adı Kayıt Firmasının Bir Önemi Var Mı?

21.10.2020
1.369
Domain Sorgularken Alan Adı Kayıt Firmasının Bir Önemi Var Mı?

Alan adı kayıt firmaları, domain satın almanıza ve kaydettirmenize izin veren şirketlerdir. Tüm domain firmaları, domainleri yönetmekten sorumlu, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN tarafından akredite edilmiştir.

Domain internetin herkes için kullanımını kolaylaştırır. Eğer domainler olmasaydı, web sitelerini ziyaret etmek için IP adresi adı verilen uzun sayı dizilerini kullanmanız gerekecekti.

Domainler, web sitelerinin, örneğin abc.com veya apple.com gibi hatırlanması kolay kelimeler kullanarak adresleri seçmesine izin vererek bu sorunu çözer.

ICANN, domainleri geniş çapta erişilebilir kılmak için şirketlerin akreditasyona başvurmalarına ve alan adı kayıt şirketi olmalarına izin verir.

Alan Adı Kayıt Firmaları Ne İşe Yarar?

Tüm domain kayıtları, merkezi bir veritabanında saklanır. Bir domainin tanınması için, onunla ilgili tüm bilgilerle birlikte o veritabanına eklenmesi gerekir.

ICANN tarafından alan adı kayıt firmalarına, veritabanındaki alan adınızın bilgilerinde sizin adınıza değişiklik yapma izni verilir.

Resim-1

Domain Sorgularken Alan Adı Kayıt Firmasının Bir Önemi Var Mı?

Tüm domain kayıt firmaları, tüm domain uzantılarını satma lisansına sahip değildir. Örneğin, bazı domain kayıt kuruluşları yalnızca ülkeye özgü uzantıları olan alan adlarını satabilir (.tr, .in veya .de gibi).

Her domain kayıt şirketi, domain kaydı ile birlikte farklı hizmetler sunabilir. Bazı kayıt şirketleri promosyon teklifleri olarak ucuz domainler sunarken, diğerleri müşterileri çekmek için ücretsiz eklentiler verebilir.

Bu yüzden domain sorgularken seçtiğiniz alan adı kayıt firmasınıda aşağıdaki dört kritere bakmanız gerekir:

  1. Fiyatlandırma ve Kayıt Dönemi

Domain sorgularken kontrol etmek isteyeceğiniz ilk şey muhtemelen domain fiyatı olacaktır. Örneğin, bazı alan adı kayıt firmaları ilk yıl kaydı için daha düşük fiyatlar sunarken, diğer yıla geçtiğinizde yenilemeyi farklı fiyatlardan sunabilir.

Minimum 1 yıllık bir süre için bir alan adı kaydı yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı şirketler minimum 2 yıl gibi daha uzun bir kayıt süresi tercihi sunabilir. Bir seferde 10 yıla kadar bir domain kaydedebilirsiniz.

Yeni bir domain satın almayı planlıyorsanız, domaininizi 1 yıllığına kaydettirmenizde fayda var. Tabii 1 yılı seçiyorsanız, domaininizin süresinin dolmaması için otomatik yenilemeyi de açmayı unutmamanız gerekir.

Ayrıca, domain transferleri, yenileme ve diğer ücretler için herhangi bir ek ücret olup olmadığını da kontrol etmenizde fayda var.

  1. Domain Transferleri

Domain, bir alan kayıt firmasından diğerine taşınabilir. Normalde, domaininizi hemen aktarmanız gerekmez, ancak domain kayıt firmanızdan memnun değilseniz, bu seçenek kolayca kullanılabilir olmalıdır.

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, kaydın ilk 60 günü boyunca bir domain transferi edemeyeceğinizdir. Bu 60 günlük süreye ICANN tarafından karar verilir. Bu süreden sonra, domaininizi istediğiniz başka bir kayıt firmasına taşımanıza izin verilir.

Çoğu alan adı şirketi, domainleri herhangi bir ekstra ücret ödemeden transfer etmeyi kolaylaştırır. Ancak bazıları bunu karmaşık hale getirmeye çalışabilir veya ekstra ücret talep edebilir.

Bir kayıt firmasından domain satın almadan nce domain transfer politikasını gözden geçirdiğinizden emin olun.

  1. Domain Sona Erme Politikaları

 Domainler belirli bir süre için kaydedilir. Domaininizi sona erme tarihinden önce yenileyebilirsiniz. Ancak, domaininizi yenilemeyi unuttuysanız, süresi dolar ve domaininiz başka kişilerin eline geçebilir.

İşletmeler için bu, birinin domainlerini devralabileceği anlamına gelir. Bunun olmadığından emin olmak için domaininiz için otomatik yenileme ayarlayabilirsiniz.

Otomatik yenileme özelliğini kullanıyor olsanız bile, domain kayıt firmanızın süre sonu politikasını kontrol etmeniz gerekir. Bazı domain kayıt firmaları, sona erdikten sonra bile bir ek süre sunar. Bu yetkisiz kullanım süresi, süresi dolan domaininizi yenilemenizi sağlar.

  1. Ek Hizmetler

Alan adı sorgularken, kayıt firmanız tarafından sunulan diğer hizmetleri de incelemek isteyebilirsiniz. Şu anda bu hizmetlere ihtiyacınız olmayabilir, ancak ileride ihtiyacınız olduğunda ek hizmetlere sahip olduklarını bilmeniz işinize yarayabilir.

Bu ek hizmetler, alan adı gizliliği, uzatılmış süre sonu koruması ve daha fazlasını içerebilir. Bazı alan adı kayıt firmaları, WordPress barındırma hizmeti, e-posta barındırma hizmeti, web sitesi oluşturucu, e-posta pazarlama hizmetleri ve daha fazlasını içerir. 

Alan Adı Kayıt Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan adı tescil işindeki rekabet nedeniyle, çok cazip teklifler sunan şirketlerle karşılaşacaksınız. Bu teklifler iyi görünse de hemen fark etmeyebileceğiniz bazı olumsuzluklar olabilir.

Bir alan adı kayıt firması seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir:

  1. Ek Hizmet Fiyatlandırması

Bazı alan adı kayıt firmaları, bir alan adı satın aldığınızda ek hizmetlerini otomatik olarak sepetinize ekleyebilir. Bu seçeneklerin işaretini kaldırmazsanız, bu, maliyetlerinizi önemli ölçüde artıracaktır. Ortalama olarak bir .com alan adı size yıllık 14,99 ABD dolarından fazlaya mal olmamalıdır.

Ödeme sayfasına dikkat etmeli ve ihtiyacınız olmayan eklenti hizmetlerinin işaretini kaldırmalısınız. Bunun da ötesinde, kredi kartı ekstrelerinizde ödediğiniz toplam tutarı iki kez kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

  1. Kötü Kullanıcı Deneyimi

Çoğu alan adı kayıt firması, sizi bir müşteri olarak tutabilmek için web sitelerinin kullanımını kolaylaştırmaya çalışır. Ancak, bazı domain kayıt firmaları tam tersini yapar.

Bu, domain ayarlarınızı değiştirmenizi zorlaştırır. Domaininizi yeni bir ana bilgisayara veya yeni bir domain kayıt firmasına aktarmak istiyorsanız, kullanıcı deneyimini önemsemeniz gerekir.

  1. Gizli ücretler

Bir domain kayıt firması seçerken gizli maliyetler ve ücretler aramanız gerekebilir.

Bazı alan adı kayıt firmaları ilk kayıtlar için özel tekliflere sahip olabilir. Yeni başlayanların çoğu bunun farkında değildir, ancak domain yenileme maliyetleri genellikle oldukça farklı şekilde olur.

Tüm iyi alan adı kayıt firmaları, alan adınızı farklı bir şirkete aktarmayı kolaylaştırır. Ancak, bazıları ek bir ücret isteyecektir.

Domain sorgulama yaparken nasıl bir alan adı seçeceğinizi bulmak ilk başta göz korkutucu olabilir. Fakat domain ve hosting sektörünün önemli şirketlerinden birinden domain sorgulaması yapmaktan satın almaya kadar kaliteli hizmet anlayışıyla her ihtiyaca uygun çözümler için size destek olur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN