Serkan DURAN IT Blog

IBM MegaRAID Storage Manager- x3650 Server RAID Expand

06.12.2019
4.011
IBM MegaRAID Storage Manager- x3650 Server RAID Expand

 

Bu yazımda sizlere IBM x3650M4 serisi sunucu üzerinde Raid yapısında disk ekleme ve genişletme (Expand) işlemini anlatacağım. Bu işlemi gerçekleştirmemiz için IBM MegaRAID Storage Manager yazılımına ihtiyacımız olacaktır. Daha önce kurulumu tamamladığım için yapılandırma işlemine başlayabilirim. Sizlerde sunucunuza disk ekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra MegaRAID Storage Manager tool’u aşağıdaki linkten indirerek kurulum aşamasını tamamlayın ve yapılandırma adımlarına geçebilirsiniz.

Link: IBM MegaRAID Storage Manager


Resim-1

IBM MegaRAID Storage Manager tool çalıştırarak Host view ekranımda sunucu seçimi ve Login ile devam edelim.


Resim-2

Host sunucu üzerinde kullandığımız OS login bilgileri giriş yaparak devam edelim.


Resim-3

Logical sekmesi tıklandığın da Server üzerindeki raid yapısını ve ‘Unconfigured Drivers‘ raid e eklenmemiş hdd leri görüntüleyebilmekteyiz.


Resim-4

Raid yapımıza disk eklemek için mevcut Raid 5 yapının üzerine sağ tıklayıp ‘Modify Drive Group’ tıklıyoruz.


Resim-5

İşleme başlamadan önce IBM mevcut yapı üzerindeki verilerinizi yedeklemenizi önermektedir. RAID yapısını genişletirken oluşabilecek bir sorunda verilere ulaşmak mümkün olmayabilir. Verilerin yedeğini aldıydıysanız gönül rahatlığı ile Confirm ve Yes adımı ile devam edelim.


Resim-6

Karşımıza gelen ekranda ise disk ekleyeceğimiz RAID drive group seçimi ile devam edelim.Resim-7

Bu adımda ise Unconfigured edilmemiş sunucuma takılı SSD diskimi kullanılabilir olarak görmekteyim. Yapımıza disk veya diskleri secim yaparak devam edebiliriz.


Resim-8

Summary ekranında yapılandırma özetini kontrol ettikten sonra Finish diyerek ilerleyelim.


Resim-9

Genişletme başlatıldığında işlemi durduramayacağını bilgisi verilmekte Yes seçimi ile devam edelim. Ardından Raid grubunun yeniden yapılanması (Reconstruction) işlemi başlayacaktır. Başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra RAID grubundaki tüm disk alanları toplam kapasite olarak ayarlanacaktır.


Resim-10

Logical sekmesine baktığımızda RAID grubuna diskimizin eklendiğini görebilmekteyiz. Son adım olarak Windows Server üzerinde Server Manager- Disk Management panelinden RAID yapısına eklediğim disk bölümüne Extand Volume işlemi ile Server üzerindeki Disk yapısını genişletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN