Serkan DURAN IT Blog

Nakivo ile Hyper-V VM Recovery

08.10.2019
1.389
Nakivo ile Hyper-V VM Recovery

Cloud temelli uygulamaların dinamik dünyasında, verilerin güvenliği ve erişilebilirliği her zamankinden daha önemli, NAKIVO, VMware, Hyper-V ve AWS EC2 platformlar için VM backup ve recovery çözümüdür. NAKIVO kısa süre önce v9.0’ı sürümünü yayınladı. Çeşitli iyileştirmeler ve düzeltmelerle birlikte, local ve offsite VM, live app ve veritabanları için anında destek, AES-256 şifreleme, gelişmiş raporlama ve cloud desteği,web Kullanıcı arayüzü dahil, sanallaştırılmış ortamlar için tam bir veri koruma özelliği sunmaktadır.

VM’nizi başarılı bir şekilde yedeklemek, verilerinizin güvenliğini sağlamak için çok önemli olsa da tutarlı bir recovery işlemi yapamıyorsanız aldığınız backup bir işinize yaramayacaktır. VM’in recovery işlemi son derece kritik ve önemlidir. Yedekleriniz her durumda ve isteğinizde tutarlı bir şekilde kurtarılabilir olmalıdır. Tabi Backup geri dönüş hızınıda gözardı etmemek gerekir önemli tüm VM’leri yedeklerimizin recovery işleminin maximum hızda tamamlanmasını bekleriz.

NAKIVO Backup & Replication ürünü zaman, verimlilik ve güvenilirlik göz önünde bulundurularak, VM yedeklemelerinizin güvenilir olmasını ve verilerinizin hem tam hem de ayrıntılı olarak kurtarılmasını sağlamaktadır. NAKIVO Backup & Replication ile Hyper-V üzerinde çalışan VM’in almış olduğum backup’ın geri dönüş testi yapacağız.


Resim-1

Nakivo dashboard ekranında
üst menüden Recovery -VM recovery from backup recovery sihirbazınızı çalıştırıyoruz.


Resim-2

Daha önceden alınmış VM backup noktasını seçimi ile devam ediyorum.


Resim-3

Destination ekranında restore VM için kullanmaya hedef Hyper-V host,restore directory ve network ayarlarını yaptıktan sonra Next ile devam ediyorum.


Resim-4

Son ekran olan Options
(Seçenekler) ekranı recovery ilgilendiren birkaç yapılandırma alanıdır.

Network Acceleration: VM’leri WAN veya yavaş LAN bağlantıları üzerinden recovery planlıyorsanız bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

EncryptionŞifreleme etkin olması durumunda, VM verileri AES 256 şifreleme ile korunur.

Recovery VM Options;

Synthtic: VM’ler donanım bağımlılıkları (CPU Affinity gibi) kaldırılarak restore edilecektir. VM’leri yeni bir konuma kurtarırken bu seçeneği seçin.

Production:  VM’ler üzerinde donanım bağımlılıkları korunacaktır. VM’lerin recovery konumun orijinal VM (ler) içermediğinden emin olun, aksi takdirde UUID ve MAC adresi çakışmaları oluşabilir.

VM disks: VM disk türüne uygun diskler oluşturmamızı ve  VM’leri orijinal konumlarına recovery etmemizi sağlamaktadır. Diğer seçenek
Create only thin disks on target VMs: Belirtilirse, hedef VM’lerde datastore alanında yer kazanmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

VM MAC Addresses: VM mac adresi aynı veya yeni bir mac adersi oluşturmamızı sağlayacaktır.

VM Power On: Recovery VM’leri aç  seçeneği seçiliyse, kurtarılan VM’ler otomatik açılır.


Resim-5

Overview bölmesinden recovery job’ı manuel başlatıyorum.


Resim-6

VM restore işlemi birkaç saniyede tamamlandı.


Resim-7

Hyper-V Manager ekranımda kontrol ettiğimde Nakivo’nun bizim için otomatik olarak restore ettiğini VM’ i import etmemize gerek kalmadan görmekteyim.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN