Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Office 365 için Veeam Backup v3’deki Yenilikler

03.04.2019
1.471
Microsoft Office 365 için Veeam Backup v3’deki Yenilikler

 

Microsoft Office 365 için Veeam Backup v3, Exchange, SharePoint ve OneDrive for Bussiness için sunduğu yedekleme ve kurtarma özellikleriyle Office 365 verilerinizi kontrol altına almanızı sağlıyor. Microsoft Office 365 için Veeam Backup v3 ile birlikte sunulan yeni özellik ve işlevlerden öne çıkanları anlatmaya çalışacağım.

SharePoint Online ve OneDrive for Bussiness yedeklemelerinde geliştirmeler

 • SharePoint Online ve OneDrive for Bussiness yedeklemelerii dakikalara, hatta saniyelere düşürmek için SharePoint Change API sayesinde 30 kata kadar daha hızlı SharePoint Online ve OneDrive yedeklemeleri. Yedekleme hızındaki bu etkileyici artış, daha iyi RPO’lara ve daha sık SharePoint ve OneDrive yedeklemeleri alınmasına olanak sağlamakta.SharePoint ve OneDrive öğelerini yedeklemek için Repository database optimization yedekleme repository boyutlarında daha fazla tasarruf edilmesini sağlar.Yeni öğe ekleme ve hariç tutma seçenekleri ile SharePoint Online’da yedekleme esnekliği. Bir kuruluştaki kişisel siteler artık grafiksel kullanıcı GUI, PowerShell veya RESTful API’si aracılığıyla bir yedekleme dâhil veya yedekleme çıkartılabilir.
 • OneDrive for Bussienss için granularity yedekleme yapısı, kullanıcıların belirli OneDrive klasörlerini PowerShell veya RESTful API’sini kullanarak yedeklemelere dâhil etmelerini ya da yedeklemelerden çıkarmalarını sağlar.

Office 365 kuruluş yönetimi ve güvenliği

 • Improved security for Office 365 backups and restores with support for multi-factor authentication,Microsoft’un kimlik doğrulama desteği, kullanıcıların kuruluşlarına Office 365 için çok faktörlü kimlik doğrulamanın (MFA) etkinleştirildiği hizmet hesapları eklemelerine izin verir. MFA, Azure Active Directory ve Office 365 için temel güvenlik politikası, bunun yanı sıra Office 365 için varsayılan kimlik doğrulama yöntemidir. Office 365 kullanıcı hesaplarında, birden fazla doğrulama yöntemini kullanarak ekstra güvenlik katmanı sağlar. Microsoft Office 365için Veeam Backup, MFA kullanılan hesaplarla çalışmak için, hizmet hesap adı ve uygulama şifresinin (MFA etkinleştirildikten sonra oluşturulur) yanında bir de uygulama gizli anahtarı veya uygulama sertifikası ile Azure Active Directory özel uygulamasından yararlanır. Çok faktörlü kimlik doğrulama desteği, Microsoft Office 365 v3 için Veeam Backup’ın, güvenli yedekleme oluşturmak ve güvenli geri yükleme gerçekleştirmek üzere MFA’nın kullanıldığı bir hesapla Office 365’e güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar.
 • Exchange Online ve SharePoint Online için özel servis hesapları dahil olmak üzere, Office 365 kuruluşunuzdaki servislerin esnek bir şekilde korunması,Plan 1 ve Plan 2 dahil olmak üzere tüm Office 365 Planlarının gereksinimlerini karşılamak için Microsoft Office 365 için Veeam Backup v3 daha fazla esneklik sunarak Office 365 kuruluşunuzdaki seçili hizmetlerin korunmasını sağlamaktadır. Şirketler artık yalnızca Exchange Online hizmetlerini, SharePoint Online hizmetlerini (OneDrive for Bussines dâhil) veya her ikisini birden koruyabilir.
  Office 365 kuruluşunuzun Exchange Online ve SharePoint Online bölümlerine bağlanmak için aynı hizmet hesabını veya farklı hizmet hesaplarını kullanarak yönetim anlamında güvenliği daha da artırabilirsiniz. Bu özellik, her özel hesaba verilen Office 365 yedekleme ve geri yüklemesi için gereken izinleri parçalı olarak kontrol etmenize olanak tanır.
 • Microsoft Office 365 için Veeam Backup bileşenlerinde sunulan internet proxy desteği, güvenlik gereksinimlerinizi karşılayıp yerel yasalara uygun hareket etmenize yardımcı olur. İnternet proxy ayarları; yedekleme yönetimi sunucunuz ve sunucunun uzak yedekleme proxy’leri için grafiksel kullanıcı GUI, PowerShell veya RESTful API’si kullanılarak özelleştirilebilir. Esnek yapılandırma, kelimenin tam anlamıyla altyapınızdaki tüm internet proxy kullanım senaryolarını olanaklı kılar.

Office 365 veri koruma erişebilirlik ve yönetimi

 • Yerleşik Office 365 data protection raporları, Office 365 veri korumanızın görünürlüğünü sağlar. Üç yerleşik raporun her biri ürün grafiksel GUI arayüzü, PowerShell veya RESTful API’sinden oluşturulabilir ve PDF ya da CSV formatlarında kullanılabilir.
 • Lisansa Genel Bakış raporu, kuruluş içindeki korumalı her kullanıcı için kullanılan lisanslar ve lisans kullanımına göre ilk beş olmak üzere kuruluşla ilgili ayrıntılı bilgiler verir.
 • Storage Consumption raporu, seçilen kuruluşun repositories tarafından ne kadar storage alanı kullanıldığını ve storage alanı kullanımına göre ilk beş repositories gösterir. Bu rapor için kullanılan geçmiş verileri, oturum geçmişi saklama ayarlarına göre tutulur.
 • Mailbox Protection raporu, seçilen kuruluşlardaki tüm korunan ve korunmayan kullanıcı posta kutuları hakkında bilgiler gösterir.
 • Backed up objects’ visibility via RESTful API,belirli bir yedekleme repository depolanan kuruluşlar, kullanıcılar, gruplar ve siteler dahil olmak üzere nesneleri tanımlamanıza yardımcı olur.
 • Per-tenant storage consumption via RESTful API or PowerShell,hizmet sağlayıcılar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve belirli bir havuzdaki kiracı kuruluşlar tarafından ne kadar alan kullanılacağını belirlemenizi sağlar
 • Revoke licenses,Yanlışlıkla kullanılan veya gereksiz kullanıcılara atanan lisansları, yeni PowerShell cmdlet’leriyle 31 gün beklemeye gerek kalmadan anında iptal etmeyi
  sağlamaktadır.
 • Get licensing visibility,RESTful API’si ve PowerShell sayesinde lisansları kullanan kullanıcıları tespit ederek lisans bilgilerini temin edebilirsiniz.

Repository özellikleri ve geliştirmeleri

 • Snapshot based retention, imaj seviyesinde yedeklemede var olan yaklaşımdakine benzer saklama türlerinin kullanılmasına olanak tanır. Bu saklama türünde; yedeklenen öğeler, içinde bulundukları son geri yükleme noktası saklama süresi dışında kaldığında repository silinir. Microsoft Office 365 için Veeam Backup ile sunulan varsayılan saklama türü klasik belge arşivlerine benzer şekilde çalışır ve artık ” item-level retention” olarak adlandırılır. Saklama türü ayarları repository özel olarak belirlenir ve bir kez uygulandıktan sonra değiştirilemez.
 • Repository size estimation,yeni bir PowerShell cmdlet kullanılarak yapılabilir. Granüler parametreler, kullanıcıların tüm kuruluş ya da arşiv posta kutuları ve kişisel siteler dâhil olmak üzere seçili Exchange Online, SharePoint Online veya OneDrive for Bussines öğelerinin yedeklenmesi için gerekli repository boyutlarını tahmin etmelerini sağlar.
 • Auto-scaling repository databases,64 TB (her yıl için) olarak belirlenen Microsoft Genişletilebilir storage Altyapısı (ESE) dosya boyutu sınırının aşılmasını sağlayarak büyük ortamların depolama yönetimini kolaylaştırır. Sınıra ulaşıldığında, repository otomatik olarak yeni bir veritabanı oluşturulur ve böylece manuel olarak yeni bir repository yönetme gereği ortadan kalkar.

Backup and restore geliştirmeleri

 • Enhanced OneNote items restore provides,OneNote dosyalarının yerel sunucu formatı desteğiyle geri yüklenmesini sağlar.
 • Extended search options in the backup job wizard,kullanıcıların bir kuruluş içinde görünen ad, e-posta takma adı ve ofis konumu gibi parametrelerle nesne arayabilmesini sağlar.
 • On-demand backup jobs, kullanıcıların planlamaya gerek kalmadan yedekleme işleri oluşturmalarına ve gerektiğinde bu işleri daha fazla çalıştırmalarını sağlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN