Serkan DURAN IT Blog

Cloud Hizmet Sağlayıcıları için NAKIVO Backup & Replication

20.05.2021
1.364
Cloud Hizmet Sağlayıcıları için NAKIVO Backup & Replication

BT altyapı sürekliliğini  sağlamak için yönetilen hizmetlerin çok sayıda uzman ve hizmet sağlayıcıyla birlikte geliştiği yüksek dinamikli yeni iş modelleri ortaya çıkmaktadır.Sanallaştırma ve bulut teknolojisi her zamankinden daha fazla popüler buda  işletmelerin BT altyapıları için yüksek kullanılabilirlik, güvenilirlik, güvenlik ve ölçeklenebilirliğe ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.Şirketler, çok kiracılı yedekleme çözümlerine yönelerek bu ihtiyaçlara giderek daha fazla hitap ediyor. Pendeminin etkisi ile işletmelerin optimum sonuçları elde etmek için bulut tabanlı yedekleme hizmetleri çerçevesinde çoklu kiracılığın nasıl kullanılabileceğini tartışıyor.Bu nedenle Bt altyapılarını kritik Veri korumasını ve iş sürekliliğini sağlamak için , bir BT yöneticinin yedekleme stratejisi tasarımında dikkate alması gereken bir Bulut Olağanüstü Durum Kurtarma planıdır.

NAKIVO, VMware, Hyper-V ve Nutanix AHV ortamları için servis sağlayıcı düzeyinde veri koruması sağlamaktadır.

Servis sağlayıcılar, MSP’ler ve CSP’ler için tasarlanan NAKIVO, birinci sınıf BaaS, RaaS ve DRaaS yönetimi sunuyor.

Nakivo’da Çoklu Kiracılık Nedir?

Basit bir ifadeyle, çoklu kiracılık, benzersiz kilitlerle korunan birden fazla daireye sahip bir binaya benzetilebilirsiniz.

Çok kiracılı ve tek kiracılı mimariler

Resim-1

Çoklu kiracılık, kiracılar arasında ayrım sağlayan bir mimaridir; bu sayede, bir sunucuya yüklenmiş bir yazılım uygulamasının paylaşılan bir örneğinin birden fazla müşteriye hizmet verebilmesi (kiracı olarak adlandırılır).Standart, tek kiracılı mimari, her kiracı için bir uygulama örneğinin kurulmasını gerektirir.Çoklu kiracılık, kiracıların birbirinden mantıksal olarak izole edilmesine olanak tanır.Kiracılar uygulama ayarlarını özelleştirebilirler ancak uygulama koduna erişemezler.

MSP için Çoklu Kiracılığın Avantajları

Bakım ve yükseltmeleri kolaylaştırır

Çok kiracılı yaklaşımla, MSP’nin yükseltilmesi ve desteklenmesi gereken daha az yazılım örneği vardır.Güncellendikten sonra, yazılım ürünü tüm kiracıları (müşterileri) için kullanılabilir hale gelir.SaaS’yi tek kiracılı bir ürünle yönetiyorlarsa, teknik uzmanların her müşterinin örneğini ayrı ayrı güncellemesi veya yükseltmesi gerekirdi.

Kaynakların verimli kullanımı

Çok kiracılı yazılımın desteklenmesi, daha az teknik uzmana ihtiyaç duyulması ve sunucular için daha az donanım kaynağı gerektiği anlamına gelir.Bunun nedeni, kiracıların tümü aynı kaynakları ve altyapıyı kullanarak, yazılımın daha az örneğinin korunması gerektiğidir.

Maliyet etkinliği ve zaman tasarrufu

Az önce özetlenen özellikler sayesinde, çok kiracılığını destekleyen yazılım size zaman ve para tasarrufu sağlayabilir.Uzun vadede, çok kiracılı mimari kullanmak, paradigmanın en önemli faydalarından biri olan yatırımları azaltır.Bunun nedeni, uygulama kaynaklarının aynı uygulamaları kullanan kiracılar arasında paylaşılması ve bu da bakım ve destekle ilgili maliyetleri düşürmesidir.Bir MSP, maliyet tasarrufu sağlayan çok kiracılı bir ürün kullandığında, müşterilere daha uygun fiyatlar sunarak bu tasarrufları aktarabilirler.Böylece, MSP sağlanan hizmetleri satın almaya daha fazla müşteri çekebilir.

Ölçeklenebilirlik

MSP’nin yeni sunucular, sanal makineler veya uygulama örnekleri eklemesine gerek kalmadan yeni kullanıcılar eklemek çok daha kolay ve rahattır.Bir sunucuda çalışan aynı örnek birden çok kiracı tarafından desteklenir.Çok kiracılı yazılımın ölçeklenebilirliği, sağlayıcının iş geliştikçe tekliflerini artırabileceği anlamına gelir.

Müşteri hizmetlerini iyileştirmek

Çok kiracılı mimari ile MSP, sistemin kullanımını izleyebilir.Sağlam analizlerle, topladıkları bilgileri sağladıkları hizmetleri değerlendirmek ve iyileştirmek için kullanabilirler.MSP, altyapısını yükseltebilir veya yeniden düzenleyebilir, ayrıca yazılım ürünü aboneliklerini analizlerine göre değiştirebilir.

Çok Kiracılı Bulut Hizmetlerinin Avantajları

Çok kiracılı çözüm, müşterilerin bakım ve desteğe yatırım yapmayı gerektirecek kendi pahalı altyapılarına sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırır.Sunucular, örneğin Amazon AWS kullanılarak bulutta sanal makineler olarak çalıştırılabilir.Müşteriler, pahalı fiziksel donanımları  satın almadan Amazon bulutuna yedekleme yapabilirler.

NAKIVO Backup & Replication’ın çok kiracılı çözümünün kullanıcılarının yazılımı kurması gerekmez; MSP (Hizmet sağlayıcı) bu işlemi yapar.Yazılım, MSP tarafından düzenli olarak güncellenirken, müşteriler ortamlarını ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirebilir.

Kiracılar birbirlerinin sanal ortamlarına erişemezler.

Karmaşık BT ortamlarının yönetim?

BT karmaşıklığı, büyük bir güvenlik açıkları kaynağıdır ve ortamınızı yönetmek için küçük veya var olmayan bir BT ekibi ile riskiniz artar. Bir BT hizmetleri sağlayıcısıyla entegre çalışmanız, kritik BT işlevlerini merkezileştirerek ve sistemlerinizin durumuna 7/24 iş sürekliliği sağlayarak riski azaltmaya yardımcı olur.

MSP’lerin neden Nakivo’yu seçmeliyim?

NAKIVO Backup & Replication, hem MSP’lerin hem de son kullanıcı  deneyimleri göz önünde bulundurularak geliştirilen aracısız bir çözümdür.Ürün, VMware ve Hyper-V sanal makineleri için BaaS, RaaS, DRaaS ve Amazon EC2 bulut sunucuları sağlamak için kullanılabilir.NAKIVO Backup & Replication, kullanıcıların bulutlarda olduğu kadar bulutlarda da VM’leri veya EC2 örneklerini yedeklemesine ve kurtarmasına imkan vermektedir.

Nakivo ile Felaketten kurtarma senaryoları

Olağanüstü Durum Kurtarma planı  , uygulanmadan önce bütçe kısıtlamaları, korunacak sanal makineler, kullanılabilir bant genişliği, gecikme süresi, gerekli RPO ve RTO gibi faktörleri dikkate alınmalıdır.

Bulut çözümü, coğrafi konumdan bağımsız olarak VM’leri hızlı bir şekilde geri yükleme olanağı sağlar. DR sitenizi nereye uygulayacağınıza maliyetleri derinlemesine analiz ederek  karar verebileceğiniz için bu büyük bir avantaj sağlar.

 

Backing Up VMs to Amazon EBS in EC2: How-To

Resim-2

NAKIVO Backup & Replication nedir?

NAKIVO Backup & Replication, sanal, fiziksel, bulut ve SaaS ortamlarında verilerin korunmasına entegre bir yaklaşım sunması diğer backup yazılımlarına göre daha ön planda tutmasıdır. Çeşitli depolama seçenekleriyle yedeklemeleri ihtiyaç duyduğunuz sürece yerinde, dışarıda, AWS / Azure bulutlarında  tutabilirsiniz. Depolama maliyetlerini en aza indirmek için veri tekilleştirme ve sıkıştırma ile yedekleme boyutunu azaltmaktadır.Tüm yedeği geri yüklemeden, önce dosyaları ve uygulama nesnelerini doğrudan sıkıştırılmış ve tekilleştirilmiş yedeklemelerden anında kurtarma yeteceğine Nakivo ile sahip olabilirsiniz.
NAKIVO Backup & Replication yetenekleri, biraz uzun ama herseye düşünmüşler.

Erişim Kontrolleri / İzinler

Arşivleme ve Saklama

Yedekleme ve kurtarma

Yedekleme Günlüğü

Yedekleme Planlaması

Bulut yedekleme

Uyum Takibi

Sıkıştırma

Veri göçü

Veri güvenliği

Felaket Kurtarma

Doküman yönetimi

e-Keşif

Şifreleme

Olay Yönetimi

Artımlı yedekleme

Yerel Sunucu Seçenekleri

Eşleştir ve Birleştir

Multimedya Arşivleme

Çoklu Sistem Desteği

Politika Yönetimi

Uzak Sunucu Seçenekleri

Saklama Yönetimi

Güvenli Veri Depolama

Depolama Yönetimi

Sürüm Kontrolü

Web Erişimi / Restorasyonu

Web Tehdit Yönetimi

NAKIVO,  Yönetilen Hizmet Sağlayıcıları (MSP’ler) için yeni yedekleme programını 2019 yılında devreye aldığını duyurmuştu. NAKIVO Backup & Replication yoluyla VM yedekleme, VM replikasyonu, granüler geri yükleme ve site kurtarma sunmalarını sağlıyor.

NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltmada Çok Kiracılı Portal

Resim-3

NAKIVO Backup & Replication’ın Çok Kiracılı sürümü, yedekleme ve kurtarma görevlerinin bir bölümünü müşterilere aktarmak için bir Self Servis portalı üzerinden yönetimi sağlanmaktadır.Her müşteri (kiracı), gösterge tablolarına erişerek kendi yedekleme, çoğaltma ve kurtarma işlerini yönetebilir.Bir kiracının işleri ve envanteri diğer kiracılar tarafından görülemez. Müşterinin Self Servis portalını kullanması için, MSP kiracıya NAKIVO Yedekleme ve Çoğaltma Direktörü için kiracı yönetici oturum açma adı ve şifresini sağlayan bir bağlantı göndermelidir.

Lisans ayrıntılarına genel bir bakış ;

NAKIVO Backup & Replication fiyatlandırması , özellik başına yıllık 25,00 $ ‘dan başlar . Ücretsiz bir sürümü ile ortamlarınızda test ederek uygun maliyetler ve avantajlar ile sistem altyapılarınızı güvende tutabilirsiniz.

 
İş yükü başına 25 ABD Dolarından başlayan fiyatlandırma ile , bir VMware vSphere VM, Microsoft Hyper-V VM, Nutanix AHV VM, bir fiziksel makine (1 sunucu veya 3 iş istasyonu), bir Oracle Database veya bir Amazon EC2 bulut sunucusudur backup hizmeti lisansına sahip olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN