Serkan DURAN IT Blog

VMware VCenter Appliance Kullanılan Port Bilgileri

20.03.2019
2.985
VMware VCenter Appliance Kullanılan Port Bilgileri

 

Ağ mimarisinde önemli konulardan biride, çeşitli servisler ve yazılımlarla çalışması için gereken port bilgilerini bilmektir. Bu yazımda sizlere, Applience vCenter’ın önemli  bağlantı noktalarını (port) anlatacağım.

 

vCenter’ın ne kullandığını ve  açıklamalarını aynı zamanda , ihtiyacımız olan tüm portlar bilgilerini inceleyeceğiz.

 


Resim-1

Port 80


Bağlantı Noktası 80, HTTP bağlantısı oluşturmak için çoğu yazılım gibi vCenter’da kullanılır. Tabii ki, vCenter’da Port 80’den gelen tüm talepler Port 443’e yönlendirilecektir. Bu nedenle yanlışlıkla HTTP olan HTTPS yerine adresi girerseniz, otomatik olarak HTTPS’ye bağlanacaksınız.

Port 443


Bağlantı noktası, vSphere İstemci isteklerini alan varsayılan vCenter’dır. Bu varsayılan bağlantı noktasını değiştirirseniz, vCenter’a vClient aracılığıyla bağlanırken, IP’ye ek olarak bağlantı noktası adresini girmeniz gerekir. Örneğin: 192.168.1.1:3333

Port 902


Varsayılan bağlantı noktası, yönetim altındaki hostlara bilgi göndermektir. Manage hostlar, Heartbeat sinyallerini, aynı port 902’deki UDP protokolü yoluyla vCenter’a gönderir.

Bu bağlantı noktasının, kuruluşunuzun farklı bölümlerindeki ana ve vCenters arasında bağlantısı bulunan tüm donanıma açık olması gerektiğini unutmayın. (Routers,Firewall dahil)

Ve son olarak, vSphere Client, vm konsolunu çalıştırmak için aynı bağlantı noktasını kullanır! (Bu görev, Windows vCenter’daki 903 tarafından yönetilir)

Port 514 ve 1541


Her iki bağlantı noktası da vSphere Syslog Collector Server’a erişmek için kullanılır. 1541 bunu bir SSL sertifikası kullanarak yapmaktadır.

Port 9090 ve 9443


vSphere Web İstemcisi ve bağlantı noktası 9443’teki HTTP hizmeti için bağlantı noktası 9090 da Web İstemcisi’ndeki HTPPS’ye erişim içindir.

Port 22


Bu bağlantı noktası, vCenter’a erişim için en popüler ve en çok kullanılan bağlantı noktalarından biridir.VMware vCenter Uygulamasına SSH erişimi için 22 numaralı bağlantı noktasına erişim gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN