Serkan DURAN IT Blog

Windows Server 2019 Hyper-V Role Kurulumu

09.09.2019
8.570
Windows Server 2019 Hyper-V Role Kurulumu

Windows Server 2019 Hyper-V Role Kurulumu

Merhaba bu yazımda sizlere Microsoft’un sanallaştırma çözümü olan Hyper-V’nin Windows Server 2019 üzerinde kurulumunun nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. Hyper-V,Microsoft tarafından geliştirmiş olan bu sanallaştırma çözümü, IT ve sistem altyapılarında donanım ve yazılım lisans maliyetlerini ve iş yüklerinden tasarruf etmemizi sağlayan Hypervisor tabanlı sunucu sanallaştırma ürünüdür. Hyper-v role kurulumunu Windows Server 2019 üzerinde GUI veya Core versiyonunda yapabilmekteyiz.

GUI kurulum nedir?

Windows Server 2019 GUI, grafiksel bir kullanıcı arayüzü işletim sistemidir bu işletim sistemindeki tüm ayar değişikliklerinin çoğunlukla GUI araçları kullanılarak yapıldığı anlamına gelmektedir.

Core Kurulum Nedir?

Windows Server 2019 Core, grafiksel olmayan bir sistem işlemi olduğundan daha az CPU,Disk ve Bellek kullanır, varsayılan olarak yüklenen sürücüler, özellikler ve roller GUI kurulumdan nispeten daha azdır.

Hyper-V Server 2019 Gereksinimler;

  • 64-bit işlemci (SLAT) Desteği
  • Minimum 4GB RAM. Hyper-V Sunucusundaki sanal makineler için daha fazla RAM’e ihtiyacınız olacak.
  • BIOS ayarlarından virtualization
    özellikleri ve desteğinin açık olması veya UEFI’de etkinleştirilmesi gerekiyor.

ISO’yu indirme;

Hyper-V Server’ı  Microsoft değerlendirme merkezinden indirebilirsiniz.

Önemli Not: Hyper-V’yi yüklemeden önce, en son güncellemeleri alabilmeniz için Windows Update’i çalıştırın.

GUI kurulum için,Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard- Manage -Add roles and Features tikliyoruz. Kuruluma başlayabiliriz.


Resim-1

Add Roles and Features Wizard ekranında kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz


Resim-2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Select destination server ekranında kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacağını belirtmemiz gerekiyor ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Hyper-V rolünü kurulumunu yapacağımız sunucu seçimi ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.


Resim-4

Select server roles ekranında Hyper-V rolünü işaretliyoruz.


Resim-5

Bir sonraki adımımızda Add Roles and Features Wizard, Hyper-V rolü ile birlikte gerekli bileşenlerin olduğunu gösteren bir ekran gelecektir. Rol kurulumu için gerekli olan bu bileşenlerinde yüklenmesi için Add Features ile kurulumumuza devam ediyoruz.


Resim-6

Select features ekranımzda ise Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan ilave Features seçim ekranıdır, Standart Hyper-V rolünün kurulumu yaptığımız için herhangi bir özellik seçimi yapmadan Next diyerek kuruluma devam ediyoruz. "Book of Dead slot oyna" popüler ve heyecan dolu bir slot oyunudur. Oyuncuları antik Mısır’ın büyülü dünyasına çeken bu oyun, efsanevi "Ölüler Kitabı"nı ararken keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Zengin grafikleri ve etkileyici ses efektleri ile book of dead slot oyna oyunculara unutulmaz bir deneyim sunuyor. Büyülü anları yaşamak ve muhteşem kazançlar elde etmek için "Book of Dead slot oyna" ile heyecan dolu bir kumarhane macerasına adım atın!


Resim-7

Hyper-V rolü kurulum ile ilgili özet bilgi ekranımızı inceledikten sonra,Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-8

Bir sonraki adımımızda VM’leriniz için ağ bağlantısı sağlamak üzere bir ağ adaptörünü ayırabileceğiniz ekran gelecektir. Bu bölümü atlayabilir veya daha sonra yapılandırabilirsiniz, Virtual Switch yaratmak istiyorsak, ekranda bulunan fiziksel network kartini ve ya kartlarini seçebiliriz.

Virtual Machine Migration ekraninda ise Host için Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu etkinleştirme zorunlu değildir; ancak, bir Hyper-V cluster uygulamadıysanız, kullanmanız gerekir.

Kimlik doğrulama protokolü için, CredSSP’nin kullanımı daha kolaydır, çünkü yetki verme ve yapılandırma gerekmez. Kerberos kimlik doğrulama protokolünü kullanmak ise, kısıtlı yetkilendirme kurulumu gerektirir.

Bu durumda, CredSSP kimlik doğrulama protokolünü kullanacağız.

Ayarlara devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-9

Default Stores ekraninda ise Sanal Makineler, Sanal Disklerini ve Yapılandırma Dosyalarını tahsis etmek için konum seçmeniz gereken yer verilmektedir. Varsayılan dizin ayarlarını değiştirmenden

Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-10

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabiliriz. Kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek isterseniz Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekmektedir.


Resim-11

Installation progress Hyper-V rolü kurulumumuz başladı tools ve bileşenler yükleme tamamlandıktan sonra Rsetart ederek Hyper-V Manager üzerinde VM kurulumu ve yapılandırma işlemi artık yapabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN