Serkan DURAN IT Blog

Windows Server 2019 Hyper-V

21.01.2019
1.874
Windows Server 2019 Hyper-V

Windows Server 2019 ile birçok yeni geliştirmeler getirildi. Microsoft, Windows Server 2019’un kesintisiz kullanım üzerine bulut tabanlı geliştirmeler dikkatimizi çekmekte, günümüzde pek çok kuruluş hem şirket içi hem de bulut altyapısından faydalanıyor. Bu makalemde size Windows Server 2019 ile gelen özelliklerden biri, Hyper-V ve hypervisor geliştirmelerinden bahsedeceğim.

Resim -1

Windows Server 2019 Hyper-V Yeni Gelen Özellikler;

Hyper-V ile güçlü bir şekilde ilgili olan yeni özelliklere odaklanacağız. Hyper-V’yi bir üst seviyeye taşıyan birçok yeni geliştirme var;

  • ReFS Deduplication
  • Storage Spaces Direct Improvements Geliştirmeleri
  • Windows Admin Center
  • Shielded VM Geliştirmeleri
  • Encrypted Subnets
  • Basitleştirilmiş Two-Node Clusters

Windows Server 2019 ReFS ve Deduplication

Windows Server 2016 ve önceki sürümlerinde ReFS’nin en büyük olumsuz yanlarından biri, ReFS’nin veri tekilleştirme ile kullanılamamasıydı. Tekilleştirme, özellikle aynı işletim sistemlerini çalıştıran sanal makinelerin genellikle blok düzeyinde çoğaltmaya sahip olması nedeniyle, Hyper-V’de geniş alanları kullanmakta idi. Windows Server 2019 ile artık ReFS veri tekilleştirme ile kullanılabilir duruma getirilerek yer tasarrufu sağlayarak daha önce veri tekilleştirme ve sıkıştırma yapabilen VMware vSAN gibi doğrudan depolama alanlarını ve piyasadaki diğer SDS çözümlerini kullanmamız yerine ve bu boşluğu kapatmaya yardımcı olacak, ReFS’nin Windows Server sürümlerinde kullanarak daha uygun bir çözüm haline gelmesi için yardımcı olacaktır.

Storage Spaces Direct Improvements Geliştirme

Windows Server 2019 Depolama Spaces Doğrudan performansını depolama Alanları için cluster başına en fazla 4 Petabayt depolama alanı desteklemektedir. Microsoft Ignite’da S2D cluster için 13 milyon IOPs

ve Depolama Alanları Doğrudan cluster ekleyebiliriz. Windows Server 2016’dan S2D cluster yapısından daha fazla performans sağlamaktadır.

Windows Admin Center

Windows Admin Center Windows Server 2019 için temel bir yardımcı program olarak geliştirildi. Örnek olarak Microsoft, Windows Server 2019 platformunun bir kısmını yalnızca Windows Yönetici Merkezi’nden erişilebilecek şekilde hazırlanmıştır.

Hyper-V, daha çok Depolama Spaces veri depolama Spaces platform içinde performans ve sağlık geçmişi dâhil edildi, WAC aynı zamanda birden fazla Hyper-V host bilgisayarlarımız için değişiklik yapılmasına izin veren ve merkezi bir yönetim sağlamaktadır.

Shielded VM Geliştirmeleri

Shielded VM’ler, domain denetleyicileri gibi sanal makinelerin disk üzerinde şifrelenmelerini sağlar.  Saldırganların sanal disklere yetkisiz ve veya saldırı nitelikli erişmelerini engellemek ve parolaları kırma girişimlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Shielded VM Windows Server 2019 ile geliştirilmiştir.

Encrypted Subnets

Microsoft’un yazılım tabanlı ağ teknolojisinde yeni işlevselliklerden bir olan Encrypted Subnets adminlerin yazılım tabanlı ağ altyapısında şifrelenmiş subnetler oluşturmasını sağlamaktadır. Bu, ağ altyapısına fiziksel erişimi olan ya da erişebilen saldırganların ağ trafiğini izlemesi engellemektedir.

Basitleştirilmiş Two-Node Clusters

Windows Server Two-Node Clusters için oldukça basitleştirilmiş bir mimari sunularak Windows Server 2019’da USB bağlantı noktasına bir USB anahtarının monte edilmesini destekleyen bir emtia yönlendirici kullanabilmekteyiz. Bu paylaşımın yapılandırılmasına ve paylaşım için izinlerin oluşturulmasına izin vermektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN