Serkan DURAN IT Blog

VMware vSphere Replication 8.2

18.05.2019
1.867
VMware vSphere Replication 8.2

VMware, vSphere Replication’a yönelik büyük bir güncelleme yaptı. VMware vSphere Replication 8.2, önceki sürüme göre oldukça bazı özellkler getiriyor. Bunlardan biri şifreli VM’lerin çoğaltılması ve ağ şifrelemesinin etkinleştirilmesidir.

Ayrıca, vSphere replikasyon kullanıcı arayüzüne yönelik bazı güncellemeler ve geliştirmeler bu sürümde yapıldı, böylece hedef veri depolarını izleyebilir ve VM başına düzeydeki veri aktarımları hakkında bazı bilgiler alabilirsiniz.

Ayrıca VMware Site kurtarma yöneticisi (SRM) 8.2 de piyasaya sürüldü. Site Recovery Manager 8.2, VMware vSAN’da bulunan sanal makineleri, vSphere Replication kullanarak koruyabilir. vSAN, Site Recovery Manager 8.2 ile çalışmak için Depolama Çoğaltma Adaptörü (SRA) gerektirmez.

VSphere Replication ile VMware vSphere Replication 8.2 için VMware vRealize Operations Management Pack’in bir sürümü de bulunmaktadır. Paketi kullanarak RPO, zamandaki çoklu noktalar (MPIT), sorgulama ve ağ sıkıştırma gibi çoğaltma ayarlarında görünürlük elde edersiniz. Ayrıca vSphere Replication health veya replikasyon durumu Error durumunda olduğunda veya bir RPO ihlali olduğunda alarmları görebilirsiniz. Yönetim paketini kullanmak için VMware vRealize Operations Manager 7.5’e ihtiyacınız olacaktır.

Resim-1

VMware vSphere Replication 8.2’deki Yenilikler;

VMware vSphere Replication 8.2, VMware vSphere 6.7 Güncelleme 2 ile uyumluluk sağlar.

VM şifreleme desteği:  VMware vSphere 6.7 Güncelleme 1 veya üstü kullanıyorsanız şifreli sanal makineleri çoğaltabilirsiniz.

Ağ şifrelemesini etkinleştirerek güvenlik risklerini en aza indirin:  VMware vSphere 6.0 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, VMware vSphere Replication 8.2’de çoğaltma veri aktarımının şifrelenmesini etkinleştirebilirsiniz.

Site Recovery kullanıcı arabirimindeki geliştirmeler: vSphere Replication 8.2 ile , site verilerini Site Recovery kullanıcı arabiriminin çoğaltma ayrıntıları bölmesinde izleyebilir ve sanal makine başına ve saat başına aktarılan baytları görüntüleyen vSphere Replication raporlarını kullanabilirsiniz.

vRealize Operations Management Pack : vSphere Replication 8.2 için yeni vRealize Operations Management Pack, vSphere Replication ortamınızın durumu, RPO ihlalleri ve diğer ayrıntıların durumuna daha fazla görünürlük sağlar. Daha fazla bilgi için, bkz.  VSphere Replication 8.2 için VMware vRealize Operations Management Pack Sürüm Notları.

vSphere Replication 8.2 için Orchestrator Eklentisini Gerçekleştirin 8.2 . Yeni iş akışları hakkında bilgi için, bkz.  VSphere Replication 8.2 Sürüm Notları için VMware vRealize Orchestrator Eklentisi .

VMware vSphere Replication 8.2, aşağıdaki dillerde mevcuttur:

 • ingilizce
 • Fransızca
 • Almanca
 • Japonca
 • Koreli
 • İspanyol
 • Basitleştirilmiş Çince
 • Geleneksel çince

vSphere Replication, .ovf biçiminde paketlenmiş 64 bit sanal cihaz olarak dağıtılmıştır. Çift çekirdekli veya dört çekirdekli bir işlemci, 13 GB ve 9 GB sabit disk ve 8 GB RAM kullanacak şekilde yapılandırılmış. Ek vSphere Replication sunucuları 716 MB RAM gerektirir.

VSphere Replication uygulaması, vSphere Replication’ın gerektirdiği tüm bileşenlere sahiptir. Ürün indirmesi, sadece taktığınız ISO dosyası olarak paketlenmiştir.

VSphere Replication için bir kullanıcı arabirimi sağlayan vSphere Web İstemcisi eklentisi.

Çoğaltma yapılandırmasını ve yönetim bilgilerini depolayan katıştırılmış bir veritabanı.

VSphere Replication sunucusunu yapılandıran, çoğaltmaları etkinleştirir, yönetir ve izleyen ve ayrıca kimlikleri doğrulayan ve vSphere Replication işlemlerini gerçekleştirmek için izinlerini kontrol eden bir vSphere Replication yönetim sunucusu.

Sürüm notlarını okuduğunuzdan emin olun, örneğin sınırlamalardan birinin olduğunu göreceksiniz:

Platform Services Controller özel bir bağlantı noktasıyla yüklendiğinde vSphere Replication cihazını yapılandıramazsınız.

vSphere Replication, belirli vSphere lisans sürümlerinin bir özelliği olduğu için ayrı bir lisansa sahip değildir. Böylece aşağıdaki sürümlerden herhangi birini kullanabilirsiniz

 • Sphere Essentials Plus
 • vSphere Standard
 • vSphere Enterprise
 • vSphere Enterprise Plus

VSphere Replication 8.2 ile birlikte VMware SRM 8.2 sürümü de yayınlandı.

VMware Site Recovery Manager 8.2’deki Yenilikler

Site Recovery Manager 8.2, Windows’a yüklenmeye ek olarak artık Photon OS tabanlı bir aygıt olarak da kullanıma sunulmuştur.

VMware Site Recovery Manager 8.2  , VMware vSphere 6.7 Güncelleme 2 ile uyumluluk sağlar.

Photon OS tabanlı Site Recovery Manager sanal cihazı ile basitleştirilmiş yönetim ve artırılmış güvenlik.
Yalnızca olağanüstü durum kurtarma işlevleri için oluşturulan yeni bir işletim sisteminden yararlanarak Windows Server ile ilişkili karmaşıklık katmanlarını azaltın. Site Recovery Manager sanal aracını doğrudan vCenter Server’dan yükleyerek dağıtımı kolaylaştırın.

Site Recovery Manager HTML-5 Kullanıcı Arabirimi’ndeki geliştirmeler:

VMware Site Recovery Manager 8.2 Konfigürasyon Al / Ver Aracı artık Site Recovery Manager Kullanıcı Arayüzünde bulunmaktadır.

Site Recovery Manager 8.2 ile, arayüzü karanlık bir temada görüntülemek için Site Recovery Manager HTML-5 Kullanıcı Arabirimi’ndeki renk şemalarını değiştirebilirsiniz.

Koruma Grupları Veri Merkezleri sekmesinde kapasite bilgisini görüntüleyebilme.

Site Recovery Kullanıcı Arabirimi ile ürün içi geri bildirim sağlama yeteneği.

Site Recovery Manager genel API’sindeki geliştirmeler. Site Recovery Manager 8.2, ürünün Genel API’sinde yeni yöntemleride sunmaktadır.

Çoğaltılmış RDM’leri listeleme

Site Recovery Manager genel API’leri ve daha kapsamlı ürün otomasyonu hakkında bilgi için Site Recovery Manager API Geliştirici Kılavuzuna bakabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN