Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Teams’de Uçtan Uca Şifreleme ve Yenilikler

07.05.2021
1.124
Microsoft Teams’de Uçtan Uca Şifreleme ve Yenilikler

Microsoft Teams çatısı altında, şirketlerin departmanlar, proje grupları, okul sınıf ortamları ve dahasını her  yerde olma avantajıyla, bir dijital ofis  için ihtiyaç duyduğunuz tüm işlevleri ve uygulamaları bir araya getirdiğini Teams üzerine yazdığım tüm yazılarımda anlatmaya çalıştım   ve  nihayet bu yılın sonlarına doğru  Microsoft Teams’e uçtan uca şifreleme desteğinide ekleyerek güvenlik tarafında da bu açığını kapatmış olacak.

Mart ayının başlarında  Microsoft konferansında yapılan duyuru ile,  güvenlik tarafında yeni iyileştirmeler olacağı ve  Microsoft’a göre, müşterilerinin yoğun olarak  geri bildirimlerin bulunduğu ve en çok talep edilen  özellikti. Bunun Microsoft’un yapılacaklar listesinde olması çok şaşırtıcı değil aslında  Zoom gibi rakipler bu özelliği geçen yıl ekim ayında bünyesine eklemişti.Teams’ de 2021 ilk yarısında eklenecek ilk  özellik, kullanıcılara başlangıçta bire bir ad hoc VoIP aramaları için uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) etkinleştirme seçeneği sunacak. Ancak, seçenek yalnızca her iki tarafın da Teams adminleri  tarafından etkinleştirilmesi ile uygulanabilir hale getirelecek.

Resim-1

Uçtan uca şifreleme, Teams için kesinlikle çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Ancak, Microsoft’un etkinlikte duyurduğu güvenlik konusundaki tek gelişme bu değildi. Ayrıca, çevrimiçi toplantıların korunmasına ve güvenli bir şekilde yoluna devam etmesine yardımcı olmak için teams’de yaşam kalitesini iyileştirmelerinin ayrıntılarını da paylaşıldı:

 

Yalnızca davetli lobi özelliği

Microsoft Teams için yeni bir lobi ayarları ekliyor. Yalnızca doğrudan katılma daveti almış olanların katılmasına izin verecektir. Toplantıya davet olmadan erişmeye çalışan herkes, toplantı sahibinin  kabul edip etmeyeceğini seçebileceği ve davetsiz katılımcıyı lobiye yönlendirecektir .

Enable/Disable camera for attendees in Microsoft Teams meetings after meeting starts

Resim-2

Katılımcı videosunu devre dışı bırakma

Bu işlev ise katılımcının video görüntüsünü devre dışı bırakma yeteneğidir. Herhangi bir katılımcının  rahatsız edici davrandığı durumlarda veya bulundukları ortamda  kendileri tek bir odak ile bir toplantı düzenlemek isterse kullanılabilir.

Sohbet denetleme kontrolleri

Bu özellikle, toplantı sahibi sohbet özelliğini etkinleştirip etkinleştirmemeyi seçebilir ve hatta toplantının önemli anlarında devre dışı bırakabilir toplantı sahibinin toplantının önemli kısımlarında dikkat dağıtıcı unsurları kaldırabileceği ve daha sonra sohbeti yeniden etkinleştirebileceği anlamına gelir.

File sharing with Your Team | Microsoft Teams

Resim-3

Şifrelenmiş belgelerde ortak yetki etkinleştirildi

Office Uygulamaları için birlikte yazma, birden çok kullanıcının Microsoft Information Protection kullanılarak şifrelenmiş bir belgeyi aynı anda düzenlemesine imkan sağlamaktadır. Kullanıcılar için erişimi etkinleştirmek ve kısıtlamak için kullanılabilen duyarlılık etiketlerinin kullanımıyla, sahipler yalnızca doğru kişilerin bir belgeyi düzenleme izinlerine sahip olmasını sağlayabilir. Belge, aynı zamanda başkalarıyla paylaşılabilir ve şifreleme ayarı aynı kalır. Bu ayarı kullanmak için, çalışanlar BT departmanlarının Office dosyaları için duyarlılık etiketlerini etkinleştirdiğinden emin olmalıdır.

Kötü amaçlı bir bağlantıyı bildiren Ekipler için Güvenli Bağlantılar sayfası.

Resim-4

Güvenli Bağlantılar

Güvenli Bağlantılar, bağlantıları güvenli olduklarından emin olmak için tarayan, özellikle olası kimlik avı girişimlerini tanımlamak için yararlı olan bir Microsoft Defender özelliğidir. Bu özelliği artık Microsoft Teams tarafından kullanıcıları Teams konuşmaları ve kanalları aracılığıyla paylaşılan kötü amaçlı bağlantılardan korumak için kullanılabileceğiz.

önümüzdeki günlerde heyecan verici birçok özellik teams de aramıza  katılacağından eminim son olarak  bir özellik daha bilgisini vereyim, slaytları, toplantı sohbeti ve katılımcıları tek bir görünümde bir araya getirerek sunum kolaylığını artıran Microsoft Teams’de Microsoft PowerPoint Live’ı da duyurdu. Microsoft Teams ayrıca yakında sunum yapan kişinin video görüntüsünü sunarken içeriklerinin yanında gösterecek yeni bir Sunucu Modu’na sahip olacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN