Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Teams Yeni Özelliklerle Karşınızda

14.07.2020
1.979
Microsoft Teams Yeni Özelliklerle Karşınızda

 

Son birkaç ayda COVID-19 etkisi ve geliştikçe, tüm ülke ve topluluklar her şeyi uzaktan yönetmenin ve karma bir ekosistem içeresinde çalışmanın yollarını da geliştirerek, öğrenme ve yaşam modeline uygulamaya başladı. Bu noktada Microsoft, son birkaç ayını müşterilerinin ihtiyaçlarını bu alanda inceleyerek işin geleceğini anlamaya yardımcı olmak için sanal gerçeklik, yapay ve verimlilik araştırmaları yaparak gelecekte müşterilerine yardımcı olacak teknolojiyi tasarlamaya devam ediyor.

Microsoft Teams’de daha insancıl yapmayı hedefleyerek sanal gerçeklik, yapay zekâ gibi bileşenleri duyurdu. Bu özellikler ile çalışan ve eğitim gören insanlar için üç temel fayda sağlıyor. İlk olarak ekibiniz ile daha bağlantılı olmanıza ve toplantı etkileşimine yardımcı olacaktır. İkinci özellik ise toplantıları daha kapsayıcı ve ilgi çekici hale getiriyor. Üçüncü ve son fayda ise işlerinizi kolaylaştırmaya ve zamandan kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aslında her şey insanların iş birliği yapmalarını, bağlantıda kalmalarını ve her yerden üretken olmanın yeni yollarını keşfetmelerini sağlamakla ilgili olduğunu unutmayalım.

Teams’deki bizleri heyecanlandıracak özellikler neler birlikte bakalım:

Resim-1

Together mode – Birlikte modu, Teams’de katılımcıları dijital olarak paylaşılan bir arka plana yerleştirmek için AI segmentasyon teknolojisini kullanan ve toplantı veya sınıf ortamındaki herkes ile aynı odada oturuyormuş gibi hissettiren yeni bir toplantı deneyimidir. Together mode, diğer katılımcıların yüzlerine ve beden diline odaklanmanıza yardımcı olarak ve insan etkileşimi için çok önemli olan sözel olmayan ipuçlarını almanızı kolaylaştırarak toplantıları daha ilgi çekici hale gelecek gibi görünüyor birden fazla kişinin konuşacağını da toplantılar için harika bir özellik, çünkü katılımcıların kimin konuştuğunu anlamalarını kolaylaştıracak. Oditoryum manzaralı birlikte modu kullanıma sunuldu önümüzdeki günlerde Microsoft Together moduna daha fazla görünüm ekleyeceğini duyurdu.

Dynamic view – Together modu yeni bir toplantı deneyimi sunarken, diğer yeni bir özellik olan Dinamik görünüm olarak adlandırılan bir dizi geliştirme, paylaşılan içeriği ve bir toplantıdaki diğer katılımcıları nasıl gördüğünüz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlıyor. AI kullanarak, toplantılar paylaşılan içeriği ve video katılımcılarını dinamik olarak optimize eder. Paylaşılan içeriği ve belirli katılımcıları yan yana gösterme yeteneği dahil olmak üzere yeni kontroller, görünümü tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmenize olanak tanır. Dinamik görünüm, geçtiğimiz ay duyurulmuştu ve büyük galeri görünümünü içeren toplantı iyileştirmelerine dayanıyor bir toplantıda aynı anda en fazla 49 kişinin videosunu görebileceğiz.

Resim-2

Resim-3

Video filters – Hepimiz fotoğrafçılıkta ve sosyal medya uygulamalarında kullanılan video filtrelerine aşinayız ve şimdi bunları Teams’de ekiplere uygulayabiliriz. Bir toplantıya katılmadan önce, ışık seviyelerini ustaca ayarlamak ve görünümünüzü özelleştirmek için kameranın odağını yumuşatmak için filtreleri kullanabilirsiniz.

Resim-4

Reflect messaging extension – Microsoft kullanıcılara verimliliğin her zamankinde daha önemli olduğunu getirdiği bu yeni özellikler ile duygusal olarak destekleyici bir ortam yaratmak, insanları sağlıklı ve mutlu bir şekilde odaklanmalarını sağlıyor. Bu yeni özellik le ekiplerinin veya öğrencilerinin genel olarak ya da iş-yaşam dengesi, bir projenin durumu, güncel olaylar veya kuruluş içindeki bir değişiklik. BT yöneticileri, Reflect uzantısını GitHub’dan yükleyebilir ve ardından ileti uzantısı menüsünde kuruluşlarındaki çalışanlar için kullanılabilir hale getirebilir. Yüklendikten sonra, uzantı önerilen check-in soruları ve ekip üyelerinin ankete benzer bir deneyimde yanıt verebileceği özel sorular ekleme olanağı sağlıyor. Yöneticiler veya öğretmenler anket sonuçlarını anonim yapmayı da seçebilirler.

Resim-5

Live reactions – benim en çok beğendiğim ve eksik olduğunu düşündüğüm toplantı ve çevrimiçi sunumlarda izleyicilerin tepkilerini ölçmesini ve büyük toplantılardaki katılımcıların toplantı akışını kesintiye uğratmadan bir duyguyu paylaşmasını sağlayacağınız tüm katılımcılara görünecek emojileri kullanarak tepki verebileceksiniz. Canlı tepkiler, kitle üyelerinin sunum yapan kişiye anında geri bildirim sağlamasına olanak tanıyan PowerPoint Live Presentations ile paylaşılan bir özelliktir. Ayrıca, gelecekte Ekiplere PowerPoint Canlı Sunumları getirerek, doğrudan Teams’den kitle katılımını mümkün hale gelecek.

Resim-6

Chat bubbles –  Toplantılar sırasında sohbet, konuşma ve fikir paylaşımı için hareketli bir alan haline geldi ve insanların sözlü olarak atlamak zorunda kalmadan tartışmaya katılmaları için bir seçenek sunuyor. Ancak video yayınlarına, sunulara ve sohbetlere aynı anda dikkat etmek zor olabilir. Şu anda, Teams kullanıcılarının sohbet ekranını görüntülemek için manuel olarak bir sohbet penceresi açması gerekiyor. Ancak kısa süre sonra, Ekipler toplantısı sırasında gönderilen sohbetler tüm toplantı katılımcılarının ekranlarında görünecek ve sohbeti konuşmanın daha merkezi hale getirecektir.

Speaker attribution for live captions and transcripts – Teams’de mevcut olan toplantıda farklı dillerdeki konuşmaları takip etmek için canlı altyazı özelliği bulunuyor. Kısa bir süre sonra tüm katılımcıların konuştuğunu anlaması için altyazılara konuşmacı ilişkilendirmesi eklenecek.

Resim-7

Etkileşimli toplantılar için 1.000 katılımcı:

Katılımcıların sohbet edebileceği, konuşmayı açabileceği ve videolarını gerçek zamanlı iş birliği için açabileceği daha etkileşimli toplantılar için, Ekip toplantıları 1000’e kadar katılımcıyı desteklemek için büyüyor. Bir sunumu veya tartışmayı izlemek için daha fazla kişiyi bir araya getirmek istediğinizde, Ekipler en fazla 20.000 katılımcı için yalnızca görüntülenebilir bir toplantı deneyimini destekleyebilir.

Microsoft Whiteboard güncellemeleri:

Görsel iş birliği araçları toplantıları ve öğretim ortamlarını daha etkili ve kapsayıcı hale getirebilir. Teams’deki whiteboard yakında daha hızlı yükleme süreleri, yapışkan notlar, metin ve sürükle bırak özellikleri gibi yeni özelliklerle güncellenecektir. Bu özellikler, bir dokunmatik ekrana veya Surface Hub’a erişimi olmayan ekip üyelerinin Teams toplantıları sırasında whiteboard oturumlarına katılmalarını sağlar.

Resim-8

Görevler Uygulaması- Ekipler’deki Görevler uygulaması, bu ay kullanıma sunuluyor ve Microsoft Yapılacaklar, Planner ve Outlook genelinde görevlerin yeni birleştirilmiş bir görünümünü sunuyor. “Assigned to me” gibi akıllı listeler ister masaüstünde ister web’de veya mobil cihazda olun, farklı paylaşılan planlarda görevleri bir araya getirir. Görevleri bir kanalda sekme olarak ekleyin ve yeni liste görünümü ile tanıdığınız planner sekmesi deneyiminizi yaşayın.

Resim-9

Önerilen yanıtlar- Teams sohbetinde önerilen yanıtlar, bir önceki mesajın bağlamına göre kısa yanıtlar oluşturmak için yardımcı yapay zekâ kullanılmaktadır. Bu özellik bu ay yayınlanacak.

Resim-10

Teams’de Cortana- Cortana ses yardım sağlamak için AI ve Microsoft Graph kullanarak eller serbest ekibinize bağlı kalmak için Cortana’dan arama yapmasını, toplantıya katılmasını, sohbet mesajları göndermesini, dosya paylaşmasını ve daha fazlasını isteyebilirsiniz. Cortana, önümüzdeki haftalarda ABD’deki Microsoft 365 Enterprise kullanıcıları için İngilizce olarak iOS ve Android’deki Teams mobil uygulamasında kullanıma sunulacak.

Resim-11

Microsoft Teams şunları gösteriyor: Kuruluşlar ve çalışanlarının daha etkili home ofis alanları kurmalarını önemli derecede tüm altyapıyı sağlıyor.

 

Son birkaç ayda COVID-19’un  salgını nedeniyle, tüm ülke ve topluluklar her şeyi uzaktan yönetmenin ve karma bir ekosistem içeresinde çalışmanın yollarını da geliştirerek, öğrenme ve yaşam modeline uygulamaya başladı. Bu noktada Microsoft, son birkaç ayını müşterilerinin ihtiyaçlarını bu alanda inceleyerek işin geleceğini anlamaya yardımcı olmak için sanal gerçeklik, yapay ve verimlilik araştırmaları yaparak gelecekte müşterilerine yardımcı olacak teknolojiyi tasarlamaya devam ediyor.

Microsoft Team’ daha insancıl yapmayı hedefleyerek sanal gerçeklik, yapay zekâ gibi bileşenleri duyurdu. Bu özellikler ile çalışan ve eğitim gören insanlar için üç temel fayda sağlıyor. İlk olarak ekibiniz ile daha bağlantılı olmanıza ve toplantı etkileşimine yardımcı olacaktır. İkinci özellik ise toplantıları daha kapsayıcı ve ilgi çekici hale getiriyor. Üçüncü ve son fayda ise işlerinizi kolaylaştırmaya ve zamandan kazanmanıza yardımcı olacaktır. Aslında her şey insanların iş birliği yapmalarını, bağlantıda kalmalarını ve her yerden üretken olmanın yeni yollarını keşfetmelerini sağlamakla ilgili olduğunu unutmayalım.

’deki bizleri heyecanlandıracak özellikler, neler birlikte bakalım:

Resim-1

Together mode – Birlikte modu, Teams’de katılımcıları dijital olarak paylaşılan bir arka plana yerleştirmek için AI segmentasyon teknolojisini kullanan ve toplantı veya sınıf ortamındaki herkes ile aynı odada oturuyormuş gibi hissettiren yeni bir toplantı deneyimidir. Together mode, diğer katılımcıların yüzlerine ve beden diline odaklanmanıza yardımcı olarak ve insan etkileşimi için çok önemli olan sözel olmayan ipuçlarını almanızı kolaylaştırarak toplantıları daha ilgi çekici hale gelecek gibi görünüyor birden fazla kişinin konuşacağı toplantılar için harika bir özellik, çünkü katılımcıların kimin konuştuğunu anlamalarını kolaylaştıracak. Oditoryum manzaralı birlikte modu kullanıma sunuldu önümüzdeki günlerde Microsoft Together moduna daha fazla görünüm ekleyeceğini duyurdu.

Dynamic view – Together modu yeni bir toplantı deneyimi sunarken, diğer yeni bir özellik olan Dinamik görünüm olarak adlandırılan bir dizi geliştirme, paylaşılan içeriği ve bir toplantıdaki diğer katılımcıları nasıl gördüğünüz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlıyor. AI kullanarak, toplantılar paylaşılan içeriği ve video katılımcılarını dinamik olarak optimize eder. Paylaşılan içeriği ve belirli katılımcıları yan yana gösterme yeteneği dahil olmak üzere yeni kontroller, görünümü tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmenize olanak tanır. Dinamik görünüm, geçtiğimiz ay duyurulmuştu ve büyük galeri görünümünü içeren toplantı iyileştirmelerine dayanıyor bir toplantıda aynı anda en fazla 49 kişinin videosunu görebileceğiz.

Resim-2

Resim-3

Video filters – Hepimiz fotoğrafçılıkta ve sosyal medya uygulamalarında kullanılan video filtrelerine aşinayız ve şimdi bunları Teams’de ekiplere uygulayabiliriz. Bir toplantıya katılmadan önce, ışık seviyelerini ustaca ayarlamak ve görünümünüzü özelleştirmek için kameranın odağını yumuşatmak için filtreleri kullanabilirsiniz.

Resim-4

Reflect messaging extension – Microsoft kullanıcılara verimliliğin her zamankinde daha önemli olduğunu getirdiği bu yeni özellikler ile duygusal olarak destekleyici bir ortam yaratmak, insanları sağlıklı ve mutlu bir şekilde odaklanmalarını sağlıyor. Bu yeni özellik le ekiplerinin veya öğrencilerinin genel olarak ya da iş-yaşam dengesi, bir projenin durumu, güncel olaylar veya kuruluş içindeki bir değişiklik. BT yöneticileri, Reflect uzantısını GitHub’dan yükleyebilir ve ardından ileti uzantısı menüsünde kuruluşlarındaki çalışanlar için kullanılabilir hale getirebilir. Yüklendikten sonra, uzantı önerilen check-in soruları ve ekip üyelerinin ankete benzer bir deneyimde yanıt verebileceği özel sorular ekleme olanağı sağlıyor. Yöneticiler veya öğretmenler anket sonuçlarını anonim yapmayı da seçebilirler.

Resim-5

Live reactions – benim en çok beğendiğim ve eksik olduğunu düşündüğüm toplantı ve çevrimiçi sunumlarda izleyicilerin tepkilerini ölçmesini ve büyük toplantılardaki katılımcıların toplantı akışını kesintiye uğratmadan bir duyguyu paylaşmasını sağlayacağınız tüm katılımcılara görünecek emojileri kullanarak tepki verebileceksiniz. Canlı tepkiler, kitle üyelerinin sunum yapan kişiye anında geri bildirim sağlamasına olanak tanıyan PowerPoint Live Presentations ile paylaşılan bir özelliktir. Ayrıca, gelecekte Ekiplere PowerPoint Canlı Sunumları getirerek, doğrudan Teams’den kitle katılımını mümkün hale gelecek.

Resim-6

Chat bubbles –  Toplantılar sırasında sohbet, konuşma ve fikir paylaşımı için hareketli bir alan haline geldi ve insanların sözlü olarak atlamak zorunda kalmadan tartışmaya katılmaları için bir seçenek sunuyor. Ancak video yayınlarına, sunulara ve sohbetlere aynı anda dikkat etmek zor olabilir. Şu anda, Teams kullanıcılarının sohbet ekranını görüntülemek için manuel olarak bir sohbet penceresi açması gerekiyor. Ancak kısa süre sonra, Ekipler toplantısı sırasında gönderilen sohbetler tüm toplantı katılımcılarının ekranlarında görünecek ve sohbeti konuşmanın daha merkezi hale getirecektir.

Speaker attribution for live captions and transcripts – Teams’de mevcut olan toplantıda farklı dillerdeki konuşmaları takip etmek için canlı altyazı özelliği bulunuyor. Kısa bir süre sonra tüm katılımcıların konuştuğunu anlaması için altyazılara konuşmacı ilişkilendirmesi eklenecek.

Resim-7

Etkileşimli toplantılar için 1.000 katılımcı:

Katılımcıların sohbet edebileceği, konuşmayı açabileceği ve videolarını gerçek zamanlı iş birliği için açabileceği daha etkileşimli toplantılar için, Ekip toplantıları 1000’e kadar katılımcıyı desteklemek için büyüyor. Bir sunumu veya tartışmayı izlemek için daha fazla kişiyi bir araya getirmek istediğinizde, Ekipler en fazla 20.000 katılımcı için yalnızca görüntülenebilir bir toplantı deneyimini destekleyebilir.

Microsoft Whiteboard güncellemeleri:

Görsel iş birliği araçları toplantıları ve öğretim ortamlarını daha etkili ve kapsayıcı hale getirebilir. Teams’deki whiteboard yakında daha hızlı yükleme süreleri, yapışkan notlar, metin ve sürükle bırak özellikleri gibi yeni özelliklerle güncellenecektir. Bu özellikler, bir dokunmatik ekrana veya Surface Hub’a erişimi olmayan ekip üyelerinin Teams toplantıları sırasında whiteboard oturumlarına katılmalarını sağlar.

Resim-8

Görevler Uygulaması- Ekipler’deki Görevler uygulaması, bu ay kullanıma sunuluyor ve Microsoft Yapılacaklar, Planner ve Outlook genelinde görevlerin yeni birleştirilmiş bir görünümünü sunuyor. “Assigned to me” gibi akıllı listeler ister masaüstünde ister web’de veya mobil cihazda olun, farklı paylaşılan planlarda görevleri bir araya getirir. Görevleri bir kanalda sekme olarak ekleyin ve yeni liste görünümü ile tanıdığınız planner sekmesi deneyiminizi yaşayın.

Resim-9

Önerilen yanıtlar- Teams sohbetinde önerilen yanıtlar, bir önceki mesajın bağlamına göre kısa yanıtlar oluşturmak için yardımcı yapay zekâ kullanılmaktadır. Bu özellik bu ay yayınlanacak.

Resim-10

Teams’de Cortana- Cortana ses yardım sağlamak için AI ve Microsoft Graph kullanarak eller serbest ekibinize bağlı kalmak için Cortana’dan arama yapmasını, toplantıya katılmasını, sohbet mesajları göndermesini, dosya paylaşmasını ve daha fazlasını isteyebilirsiniz. Cortana, önümüzdeki haftalarda ABD’deki Microsoft 365 Enterprise kullanıcıları için İngilizce olarak iOS ve Android’deki Teams mobil uygulamasında kullanıma sunulacak.

Resim-11

 gösteriyor ki kuruluşlar ve çalışanlarının daha etkili home ofis alanları kurmalarını önemli derecede tüm altyapıyı sağlıyor.

 

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2020/07/08/reimagining-virtual-collaboration-future-work-learning/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN