Serkan DURAN IT Blog

Microsoft 365 EAC E-Mail Recovery Nasıl Yapılır?

18.05.2022
964
Microsoft 365 EAC E-Mail Recovery Nasıl Yapılır?

Outlook kullanan kullanıcılarımızın hatalarından kaynaklanabileceği veya olası bir silinme durumunda gelen maillerin silinmesi söz konusu olabilir. Günümüzde bu gibi durumlardan kaynaklanabilecek sorunları göz ardı etmemeiz ve tedbir almamız gerekir. Örnek olarak, bir kullanıcıya gelen mailin kullanıcı tarafından veya sistemsel bir sorundan kaynaklı silindiğini düşünürsek ve bu gelen mailin hayati derecede önem taşıdığını farzedelim. Bu gibi olası durumlarda yardımımıza Office 365 yetişiyor.

Office 365 tarafında, yapılandıracağımız E-mail recovery özelliği sayesinde silinen mailleri geri kurtarabiliriz. Bu özelliği devreye almak için birkaç gereksinim bulunmaktadır.

 

  • Silinen e-postaları kurtaracak olan Office 365 yönetici hesabının Mailbox Import Export yetkisi olmalıdır. Bunun için dilerseniz yeni bir rol oluşturabilir veya varolan rollerden birine bahsettiğim yetkiyi atayabilirsiniz.

 

 

Office365 Exchange Admin tarafında Roles/Admin roles rolleri görebiliriz. Burada dilersek rollerden birine yukarıda bahsettiğim yetkiyi verebilir veya yeni bir rol oluşturabilirsiniz. Yeni bir rol oluşturarak devam edeceğiz.

Resim-1

Yeni bir grup oluşturacağımız için Add role group butonuna tıklıyoruz. Gelen ekranda name kısmına Grubun adını veriyoruz, Description kısmına açıklama girebiliriz. Write scope kısmı Default gelmektedir. Next ile devam ediyoruz.

Resim-2

Permission kısmında, Mailbox Import Export yetkisini tanımlıyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Resim-3

Gelen ekranda bu gruba atadığımız izinlere sahip olacak üyeleri eklememiz gerekiyor.

Resim-4

Grubun oluştuğuna dair özet bilgiyi gördükten sonra Add role group butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

Resim-5

Exchange yönetim merkezi tarafında recipient/Mailboxes tarafına gidip, silinen öğeleri kurtarmak istediğimiz kullanıcıyı seçiyoruz. Recover deleted items sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencerede kurtarmak istediğimiz öğeleri seçip recover edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN