Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Office365 Delve Nedir?

28.07.2020
3.180
Microsoft Office365 Delve Nedir?

 

Office365 Delve, Office365 profilinizi yönetmek ve Office 365 üzerindeki ilginizi çekebilecek bilgileri hemen keşfetmek ve düzenlemek için tasarlanmıştır. Delve mevcut hiçbir iziz yönetimini değiştirmez, böylelikle  sahip olduğunuz izinli erişiminizin olduğu belgeleri görebilirsiniz.

Belgelerim Office365 Delve’de güvenli mi?

Delve’de size özel belgelerinizi ve erişiminiz olan diğer belgeleri ve kullanıcılar kendi belgelerini ve erişime sahip oldukları belgeleri görebilirler. Belgelerinizdeki izinleri değiştirmek istemeniz durumunda, Microsoft 365’teki OneDrive İş veya SharePoint gibi belgelerin depolandığı yerlerden izin değişikliklerini uygulayabilirsiniz.


Resim-1

Office365 Delve’e kullanmak için, Microsoft 365 Admin Center’dan Delve‘i seçebilir veya tarayıcınızdan delve.office.com adresini açabilirsiniz.


Resim-2

  • Kurumuzdaki kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi edinmek veya hangi belgeler üzerinde çalıştıklarını görmek için, Delve uygulamasında, istediğiniz kullanıcının adına veya resmine tıklamanız yeterlidir.
  • İlginizi çeken bir belgeyi, daha sonra kolayca ulaşabilmek için sık kullanılanlara veya panoya ekleyebilirsiniz.
  • Kişileri, belgeleri veya arama yaparak bulabilirsiniz.

Delve’de Profilinizi Görüntüleme ve Güncelleştirme:


Resim-3

Microsoft 365 üst bilgisinde fotoğrafınızı seçin ve ardından hakkımda‘yı seçin.


Resim-4

Delve sayfanızdaki profil bölümünde, Profili güncelleştirin seçin. Daha sonra açılan Profil güncelleştirme ekranında bilgilerinizi, istediğiniz şekilde güncelleştirin. Örneğin, “Hakkımda” kendinizle ilgili kısa bir şeyler yazın, üzerinde çalıştığınız projeleri veya sahip olduğunuz becerileri ve uzmanlıkları ekleyin. Profilinizdeki tüm bilgileri değiştirmeniz mümkün olmayabilir. Adınız veya unvanınız gibi bazı bilgiler, Office 365 ile entegre olan sistemlerden edinilmektedir. Bu bilgileri güncelleştirmek istiyorsanız yöneticisinden destek almanız gerekir. Son olarak Delve’de değiştirebileceğiniz iletişim bilgilerinin yanında küçük bir kalem simgesi bulunmaktadır. Düzenlemek için kaleme tıklayın. Hakkımda” metni haricindeki değişiklikler otomatik olarak kaydedilecektir.

Kuruluşunuzdaki kullanıcılar ile Delve’de iş birliği yapma:

Halihazırda Office365 abonesi iseniz tüm kullanıcıların Delve’de kendi profil sayfası vardır. Profil sayfalarını kullanarak hem kurumuzdaki kişileri hem de kurum dışı kişiler hakkında bilgi edinebilir ve başka kullanıcıların sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.


Resim-5

Sol tarafta bulunan listede, Kişiler listesi, Delve’de en son görüntülediğiniz kişilerden bazıları görüntülenir. Kuruluşunuzdaki diğer kişilerle ilgili bilgileri bulmak için Delve profil sayfalarını görüntüleyebilirsiniz diğer kişileri bulmak için arama kutucuğuna kişinin adını yazarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu alandan Office 365 üzerinde oluşturduğunuz tüm belgelere de erişim sağlayabilirsiniz.

Delve’de belgelerinizi depolama ve paylaşma:


Resim-6

Yapmanız gereken Onedrive ile belgelerinizi paylaşmak için bir klasör oluşturun ve birlikte çalıştığınız kişileri davet edin. Bu klasöre belge eklediğinizde yalnızca siz ve davet ettiğiniz kişiler Delve’de dosyaları görebilir ve bunlar üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Diğer kişiler bu belgeleri göremez.

Microsoft 365’te SharePoint ile belge depolama ve paylaşma:

Bir projeyle ilgili bir belge ortak bir çalışma çıktısını ekip sitesine kaydederek daha sonra ekip üyesi olan yani siteye erişimi olan herkes Delve’deki belgeleri görebilir.

Belgeleri e-postada ek olarak paylaşma:

E-postalarda eki olarak paylaşılan belgeler, Delve’de e-posta panosunda kişilere gösterilir. Posta Eki gönderdiğiniz kişiler belgeyi sayfanızda bulabilirler. Önemli bir nokta Office365 RMS tarafından yönetilen ekler görüntülenmez.

Delve’deki bir belgeyi silebilir miyim?

Belgeler, Delve’de depolanmaz. Bu yüzden belgelerinizi doğrudan Delve’den silemezsiniz. Belgeler, Microsoft 365’teki OneDrive İş veya SharePoint gibi farklı yerlerde depolanır. Sadece belgeye erişimi olan kişiler bu belgeyi Delve’de görebilir.

Delve’de belgeleri gruplandırma ve paylaşma:

Delve’de, ilgili belgeleri gruplandırmak ve paylaşmak için panoları kullanabilirsiniz. Örneğin, ekibiniz için tüm proje belgelerini toplamak üzere bir alan oluşturabilirsiniz. Alanlar, içeriği toplamayı ve bulmayı kolaylaştırır ve aynı zamanda başkalarıyla kolayca paylaşılabilmenize imkân sağlar.


Resim-7

Panoya eklemek istediğiniz bir kartın sol alt köşesindeki pano simgesini tıklayın. Açılan Panoya ekle iletişim kutusuna bir pano adı girin. Yazmaya başladığınızda, mevcut panoların adlarını göreceksiniz. Yeni bir alan oluşturmak ve kartı eklemek için, var olmayan bir alan adı yazın. Daha sonra belgeleri bir alana ekleyin, belgeler birkaç dakika içinde diğer kişiler görüntüleyebileceklerdir. Doğal olarak, yalnızca belgelere erişebilen kişilere gösterilir.

Delve’de belgeleri kapatma:


Resim-8

Delve içinde, Ayarlara tıklayın. “Özellik ayarlarında” ve “Belgeler” butonunu “Kapalı” seçeneğini tıklayın. Böylelikle Delve uygulamasını tamamen kapatamazsınız ancak belgelerinizi Delve içinde göstermemeyi seçebilirsiniz. Belgeleri göstermemeyi seçerseniz diğer kullanıcılar Delve profil sayfanıza ulaştığında size ait hiçbir belge göremez.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN