Serkan DURAN IT Blog

Azure CLI nedir?

05.09.2019
2.731
Azure CLI nedir?

 

Azure CLI, Azure’a bağlanmak ve Azure kaynaklarında yönetim komutları kullanabileceğiniz bir komut satırı programıdır. Linux, macOS ve Windows üzerinde çalışır ve sistem yöneticileri ve  ile developerlar  komutlarını bir web tarayıcısı yerine bir terminal veya komut satırı istemi (script) üzerinden çalıştırılmasına olanak sağlar.

Örneğin, bir sanal makineyi (VM) yeniden başlatmak için aşağıdakine benzer bir komut kullanırsınız:

Azure CLI

az vm restart -g MyResourceGroup -n MyVm


Resim-1

Azure CLI, Azure kaynaklarının yönetimine yönelik platformlar arası komut satırı araçları sağlar ve Linux, Mac veya Windows bilgisayarlara yerel olarak yüklenebilir. Ayrıca Azure CLI, Azure Cloud Shell aracılığıyla bir tarayıcıdan da kullanılabilir. İki durumda da interaction li veya script ile kullanılabilir. interaction kullanım için Windows üzerinde cmd.exe ya da Linux veya macOS üzerinde Bash gibi bir shell çalıştırır ve komut istemine komutu yazarsınız. Yinelenen görevleri otomatikleştirmek için kullanmak istediğiniz shellin script komut satırını kullanarak CLI komutlarını bir shell script haline getirebilir ve ardından bu scripti çalıştırabilirsiniz.

Azure CLI’yi yükleme

Linux ve macOS üzerinde Azure CLI’yi yüklemek için bir package manager kullanırsınız. Önerilen package manager, işletim sistemine ve dağıtıma göre değişiklik gösterir:

  • Linux: Ubuntu’da apt-get, Red Hat’te yum ve OpenSUSE’de zypper
  • Mac: Homebrew

Azure CLI, Microsoft store kullanılabilir, bu nedenle store package manager eklemeniz gerekir.

Windows üzerinde bir MSI dosyasını indirerek ve çalıştırarak Azure CLI’yı yüklersiniz.

Azure CLI Script kullanma

Azure CLI komutlarını scriptleri kullanmak istiyorsanız scriptin çalıştırılması için kullanılan “shell” veya ortamla ilgili tüm sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Örneğin, bir bash shell değişkenler ayarlanırken aşağıdaki komut satırı kullanılır:

Azure CLI

variable="value"
variable=integer

 

 

Azure CLI Script leri çalıştırmak için bir PowerShell ortamı kullanıyorsanız aşağıdaki komut satırını kullanmanız gerekir:

PowerShell

$variable="value"
$variable=integer

 

Yerel bir bilgisayardan Azure kaynaklarının yönetiminde kullanılabilmesi için Azure CLI’nın yüklenmesi gerekir. Yükleme adımları Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerinde değişiklik gösterir ancak yüklemeden sonra komutlar tüm platformlarda aynıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN