Serkan DURAN IT Blog

Iperius Backup Genel Bakış ve Kurulum

27.11.2019
3.752
Iperius Backup Genel Bakış ve Kurulum

 

Bu yazımda sizlere ENTER SRL firması tarafından geliştirilmiş olan Iperius Backup yazılımdan bahsedeceğim, dünya çapında birçok kullanıcı ve kurumlar tarafından kullanılan, aynı zamanda bir çok platformda backup ve restore özelliği sayesinde gelişmiş backup uygulmasıdır.Iperius Backup, kullanılan platformlarda minimum kaynak tüketimi özelliği yanı sıra merkezi bir yönetim sistemide bulunmaktadır.Iperius Backup paneli üzerinden bir çok sunucu ve bilgisayarlarda oluşturulan tüm backup görevleri  yönetilebilmektedir.

Iperius Backup, Sanal ortamlarınız için (VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V) backup ve restore özelliği ile son derece basit ve kullanışlı bir uygulama diyebiliriz. Bunun dışında ürün ayrıca veritabanı yedeklemesi (Exchange, SQL Server, MySQL, PostgreSQL ve Oracle) yapabilmektedir. VM’lerin backup alınan donanımsal ortamların çalışmaması durumunda veya isteğe bağlı olarak farklı donanım kaynaklarına  restore edebilmenizi sağlar.ZIP sıkıştırma modunu kullanılarak, zamanlayıcı sayesinde yedekleme işlemlerinin yapılmasını istediğiniz zamanı belirleyebilir ve Iperius Backup ile gerçekleştirebilirsiniz.

Desteklenen Platformları,

Backup’larınızı local yerel veya cloud ortamlarına alınması ve local disk, ağ, Cloud, NAS ve Tape Unit kullanabilirsiniz. Google Drive, Microsoft One Drive, Dropbox, Amazon S3, Microsoft Azure depolama, Google cloud depolama veya S3’e yedekleme yapabilirsiniz. Ayrıca, Iperius online depolama (ücretli) hizmeti satın alabilirsiniz.

 Iperius Backup ile cloud backup ve online storage hizmeti ile birçok avantaj sağlayabilirsiniz.

 • AES 256 bit şifreleme
 • ZIP ve Senkronizasyon
 • Fidye yazılımı koruması
 • Dosyalarınıza herhangi bir tarayıcıdan, FTP istemcisinden ve mobil cihazlardan erişin
 • Sınırsız PC / Sunucudan yedekleme
 • Dosya arama ve dosya önizlemesi

Iperius Backup Özellikleri;

 • VM backup– Çalışan VM’leri ESXi, vSphere veya Hyper-V’de yedekleyebilirsiniz.
 • VM Replication– VM’lerini remote site replication yapabilirsiniz.
 • Backup targets– local disk, ağ, Cloud, NAS ve (veya) LTO Tape.Google Drive, Microsoft One Drive, Dropbox, Amazon S3, Microsoft Azure depolama, Google cloud depolama veya S3’e yedekleme yapabilirsiniz.
 • Restore VMs ESXi ve Hyper-V VM’lerini aynı ortama veya farklı hostlara geri yükleyebilirsiniz.
 • Totally agentless– yedekleme görevleri için agent kurulumu gerekmez.
 • File/folder dosya veya klasörlerinizin yedeklerini alabilirsiniz.
 • Image level backup-Fiziksel sunucu yedeği alabilirsiniz. Restore durumlarında farklı donanıma sahip yükleme işleminde bare-metal restore özelliğini kullanabilirsiniz.
 • FTP backup-FTP tabanlı yedekleme, indirme işi yapılandırabilirsiniz.
 • Individual Files Restore– VM’yi geri yüklerken artık tek tek dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Daha önceki sürümde full restore yükleme mevcuttu.

Iperius Backup Windows servisi olarak da kurulabilir. Bu kurulum tipinin birçok avantajı vardır ve backup programlamasında daha yüksek güvenlik sağlar.

Iperius’u Windows servisi olarak nasıl kuracağımızı görelim:

Kuruluma başlamadan önce aşağıdaki linkte indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.iperiusbackup.com/download.aspx?v=trial


Resim-1

İndirme işleminden sonra kurulum başlatarak dil seçimi (Şimdilik GUI Türkçe dil desteği yoktur) ile devam edelim.


Resim-2

Lisence Agreement kabul ederek bir sonraki adıma geçelim.


Resim-3

Bu adımda ise kurulum yapacağımız folder seçimini varsayılan olarak bırakarak Next diyerek ilerleyelim.


Resim-4

“Folder Does Not Exist”ekranında ise Iperius Backup klasorunun olmadığını ve oluşturmamızı istemekte Yes seçimi ile devam edelim.


Resim-5

Start menüsünde Iperius Backup kısayol oluşturmamızı istemekte veya farklı bir klasöre oluşacağınızı belirleyebilirsiniz varsayılan olarak bırakarak devam ediyorum.


Resim-6

Ve birkaç adım sonrası hızlı bir şekilde kurulum tamamlandı.


Resim-7

Iperius Backup kurulum tamamlandıktan sonra arayüzü çalıştırabiliriz. Kurulum sırasında veya sonrasında farklı dillerde kolayca yapılandırılabilir. Lisans aktivasyonu için General Settings bölümünü açalım.


Resim-8

Service bölümünde satın alma işleminden sonra sahip olacağınız kodu Activate Trial version alanına giriş yaparak full versiyona sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda Network ve Host makine kaynaklarına erişim için yetkili hesap credential bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

Kolay lisanslama, uygun maliyetli;

Ücretsiz sürümünün olmasının yanı sıra, Iperius Backup, kolay lisanslama ve kurulum sistemine sahiptir. Tüm program sürümleri ve tüm Windows sistemleri basit bir kod girerek etkinleştirilmesi, güncellemeleri ve telefon desteğini içeren uygun lisanslama modeli sunmaktadır.

Ücretli sürüm– 21 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.

Iperius Backup Free sürümü- Dahili veya harici disklerdeki, USB sürücülerdeki, ağdaki, NAS’daki ve herhangi bir depolama cihazındaki dosyaları ve klasörleri yedekleyebilir. Birden fazla yedekleme planlayabilir ve her yedekleme işlemi tamamlandığında e-posta yoluyla bir bildirim alabilirsiniz. Sınırsız yedekleme işleri ayarlamak ve sınırsız klasörleri, herhangi bir yere, boyut ve performans kısıtlaması olmadan kopyalamak mümkündür.

Birçok gelişmiş özelliğe sahip olmasına rağmen sistem kaynaklarını düşük miktarda kullanan program, yedekleme işlemlerini oldukça hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamaktadır.

Özelleştirme seçenekleri sayesinde son derecede kullanışlı Iperius Backup’ı mutlaka denemenizi öneririm.

Umarım faydalı olmuştur bir sonraki makalemde Iperius Backup ile backup alma yöntemlerini inceleyeceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN