Serkan DURAN IT Blog

New Windows Terminal

04.05.2018
3.131

Apple’ın AirPods ile başlattığı kablosuz kulakiçi kulaklık hareketini diğer şirketler de izliyor. Şu anda en büyük rakibi Samsung kadar, birçok kulaklık ve aksesuar üreticisi de bu işe el atmış durumda. Bunlar içinden çarpıcı bir örnek ise Jabra Elite 65t. Yaklaşık bir aydır kullandığım ürünün detaylarını ve karşılaştırmasını bu incelemede okuyabilirsiniz

New Windows Terminal

Bildiğiniz üzere Microsoft bugüne kadar geliştirdiği işletim sistemlerinde kullanıcılar için kolaylık sağlama amacını ön planda tutmaktadır. Cmd ile başlayan serüven MS-DOS ekranında tam anlamıyla sunucularımızı yapılandırmamaktaydı daha sonra CMD, Windows Script Host‘a alternatif olarak geliştirilen yeni nesil bir komut satırı  Windows PowerShell Windows 2008 server ile gelen Powershell GUI (Graphical User Interface) kullanıcıların kolay kullanımına sunmuştu uzun zamandır sunucu sistemlerimizi kolaylıkla yönetmemize imkan sağladı.

Microsoft Windows Terminal, CMD, PowerShell ve WSL gibi komut satırı araçlarını kullanıcılar için yeni, modern, hızlı, verimli, güçlü ve üretken bir terminal olarak derledi.

Windows Terminal, Microsoft Mağazası aracılığıyla yüklenebilecek. Windows Terminal en sık talep edilen özellik çoklu sekme özelliğini getirdi. Komut satırına bağlı olarak aynı anda. CMD, PowerShell, WSL’deki Ubuntu, SSH ile bir Raspberry Pi, vs. tek bir terminal üzerinde çalıştırabileceksiniz.

 

Resim-1

Windows Terminali GPU hızlandırmalı DirectWrite -DirectX tabanlı bir metin oluşturma motoru kullanıyor. Bu yeni metin oluşturma motoru, CJK ideogramları, Emoji, Powerline sembolleri, simgeler, programlama bitiş harfleri vs. Dahil olmak üzere PC’nizdeki fontlarda bulunan metin karakterlerini, glifleri ve sembolleri görüntüler.

Resim-2

Yeni yazı tipi kullanma seçeneği ile gelen Terminal’in modern görüntüsüne Monospaced bir yazı tipi oluşturularak. Bu font sadece programlama litaratürü içermeyecek, aynı zamanda açık kaynaklı ve kendi havuzuna sahip olacaktır.

Resim-3

Windows Terminal’in yapılandırma mekanizmasını kullanarak, kullanmak istediğiniz her bir Shell / uygulama / araç için PowerShell, Komut İstemi, Ubuntu ve hatta Azure veya IoT cihazlarına SSH bağlantıları olsun, birden çok “profil” oluşturabilirsiniz. Bu profillerin kendi yazı tipi stilleri ve boyutları, renk temaları, arka plan bulanıklığı / saydamlık düzeyleri vs. Kombinasyonları olabilir. Artık kendi zevkinize göre kişiselleştirilmiş kendi kişisel stil Terminalinizi oluşturabilirsiniz.

Windows Terminali ve Windows Konsolu açık kaynaklı hale getirildi aşağıdaki linkten GitHub deposundaki kodu klonlayabilir, derleyebilir, çalıştırabilir ve test edebilirsiniz;

https://github.com/Microsoft/Terminal

Bu yaz 2019’da Windows Terminal ön izlemeleri, ilk uygulama edinenlerin geri bildirimlerini kullanması ve sağlaması için Microsoft Mağazası’nda yayınlanacak.

Bu kış 2019’da Windows Terminal 1.0’ı başlatmak ve piyasaya çıkmadan önce hazır olmasını hedeflemektedir.

https://aka.ms/terminal-video

Kaynak: https://devblogs.microsoft.com/commandline/introducing-windows-terminal/

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN