Serkan DURAN IT Blog

VMware Platinum Nedir?

19.08.2019
1.578
VMware Platinum Nedir?

 

 

VMware vSphere Platinum, hypervisor tamamen entegre olan gelişmiş güvenlik yetenekleri sunan vSphere’in bir sürümüdür. VMware Platinum, VMware vSphere Enterprise Plus ve VMware AppDefense’i içerir. AppDefense eklentisi, VMware’in hipervizör ve machine learning
yeteneklerinden yararlanmasını sağlar.Temel olarak güvenliği basit ve kullanımı kolay hale getirecek şekilde çalışır. AppDefense, bilinen iyi durumdaki sanal makinenin (VM) temelini oluşturmanıza izin verir ve VM’yi bu bilinen iyi durumdaki değişiklikleri izleyerek güvence altına alır. İşletim sisteminin kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmesi durumunda, Appdefence değişiklikleri algılar ve zarar görmesini önler.

Appdefense eklentisi VMware araçlarıyla birlikte yüklenmektedir. Ancak, hepsini bir araya getiren bir vCenter Server eklentisi olduğunu unutmamak gerekir var.

VMware Platinum Yükleme işlemi;

 • Installing AppDefense Plugin & Virtual Appliance
 • Installing Host Module
 • Installing Guest Module

AppDefense’i yüklediğinizde, bir OVF / OVA template şirket içi bir AppDefense Uygulamasını dağıtır ve bir kayıt işlemi aracılığıyla vCenter Sunucusuna bağlanır. AppDefense Appliance, sonra vCenter Server’dan envanteri toplar. Daha sonra, ESXi hosta AppDefense host Modülü’nü ve uygulama iş yüklerinizin çalıştığı sanal makinelere AppDefense guest Modülü’nü kurabilirsiniz.

VCenter VMware AppDefense eklentinin genel bir ekran görüntüsü,

Resim-1

VMware Platinum sürümü avantajları;

 • VM’leri iyi bir durumda tutmak için machine learning
  kullanır ve bu bilinen durumdan herhangi bir fark AppDefense tarafından düzeltilir.
 • Appdefense, uygulamanızın ortamınızdaki davranışını görselleştirme özelliğine sahiptir. Herhangi bir uygulama stabil durumdan farklı davranmaya başlarsa, AppDefense bunu algılar.
 • VMware Platinum sürümü, VMware vSphere çalıştıran sanal altyapınızdaki saldırıları azaltabilir.
 • Sorunsuz dağıtım
 • Mevcut AV korumanız varsa ise, daha güçlü gelişmiş güvenlik olanağı sağlar.
 • ESXi hostun, önyükleme yaparken kod imzalamayla bütünlüğünün korunmasına yardımcı olan ESXi için Güvenli Önyükleme kullanır.
 • VSphere’in üzerinde çalışabilen Microsoft Sanallaştırma tabanlı güvenlik ve kimlik bilgisi korumasını destekler.
 • Sanal TPM 2.0’ı destekler ve guest işletim sistemini daha güvenli hale getirmek için gerekli mekanizmaya izin verir.

  VMware vSphere konsolunun görünümü,

Resim-2

AppDefense, vSphere ve VMware NSX’i kullanarak, işlem iletişimini engelleme, adli analiz kayıt oluşturma yeteneğine ve raporlamalara özelliğine sahiptir.

VMware Platinum detaylı bir entegrasyona sahiptir ve veri merkezi için tam bir güvenlik modeli sağlamak üzere vSAN, NSX ve vRealize Suite gibi diğer VMware ürünleriyle sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN