Serkan DURAN IT Blog

Office365 OneDrive Depolama Yönetimi

23.02.2021
1.756
Office365 OneDrive Depolama Yönetimi

 

Microsoft Office365 OneDrive, kullanıcıları için varsayılan depolama alanı 1 TB’dir. Office365 planınıza ve lisanslı kullanıcı sayısına bağlı olarak, depolama alanını 5 TB’a kadar artırabilirsiniz. Sadece kuruluşunuzun Office365 aboneliği 5 kullanıcıdan fazla olması 5 TB yükseltmeniz için yeterli olacaktır değişikliği yaptıktan sonra ilgili kullanıcının bir sonraki erişiminde uygulanacaktır.

 

Resim-1

Varsayılan kullanıcı depolama değeri görüntülemek için aşağıdaki linkten yetki hesaptan erişebilir veya Office365 Admin Center, OneDrive yönetim merkezinde “Genel’i” açın ve sol bölmede “Depolama’yı” seçin.

Minimum depolama alanı 1 GB’dir. Varsayılan olarak gelmektedir bu değer, (GB olarak) depolama miktarını girin ve ardından “Kaydet” butonu ile değişikli uygulayın.

https://admin.onedrive.com/

PowerShell kullanarak varsayılan OneDrive depolama alanını ayarlama:

Öncelikle Microsoft 365’te SharePoint Online’a genel yönetici veya SharePoint yöneticisi olarak bağlanın ardından aşağıdaki komutu kullanarak kuruluş genelinde tüm kullanıcı Onedrive varsayılan site depolama alanı değiştirmenizi sağlayacaktır.

Set-SPOTenant -OneDriveStorageQuota <quota>

Burada <quota> , depolama alanı için megabayt cinsinden değerdir. Örneğin, 1 TB için 1048576 veya 5 TB için 5242880. İstediğiniz herhangi bir değeri belirtebilirsiniz, ancak belirli bir kullanıcının lisansının izin verdiği değerden daha büyük bir değer belirtirseniz, kullanıcının depolama alanı lisanslarının izin verdiği maksimum değere yuvarlanır.

Mevcut bir kullanıcının OneDrive’ını yeni varsayılan depolama alanına sıfırlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Set-SPOSite -Identity <user’s OneDrive URL> -StorageQuotaReset

Önemli bir olduğunu düşündüğüm diğer bir detay,PowerShell’de site depolama alanı belirlediğinizde, MB cinsinden girersiniz. Değerler, yönetim merkezlerinde GB cinsinden görüntülenir en yakın tam sayıya dönüştürülür ve yuvarlanır, böylece 5000 MB değeri 4 GB olur. PowerShell kullanarak 1024 MB’den daha düşük bir değer ayarlarsanız, 1 GB’a yuvarlanır.

Kullanıcının varsayılan depolama sınırına veya belirli bir sınıra sahip olup olmadığını kontrol edin:

Resim-2

Belirli bir kullanıcınızın depolama alanını değiştirmek için PowerShell’e ihtiyacımız var. Bir kullanıcının ise belirli bir depolama sınırı olup olmadığını kontrol etmek için Office365 admin center giriş yaparak sol bölmede “Kullanıcılar” “Etkin kullanıcılar” seçimi ve ilgili kullanıcı özelliklerinde “Ondrive” sekmesinde depolama alanını görebilirsiniz.

OneDrive Kullanım Raporuna nasıl ulaşabilirim?

Resim-3

Aynı zamanda Office365 “Raporlar” kontrol paneli, kuruluşunuzdaki ürünler genelinde etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek için ürün bazında raporlarını incelemenizi sağlar. Yönetim merkezinde “Raporlar” sekmesi ardından “Kullanım” açalım Ondrive kullanım, depolama ve etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışalım.

Resim-4

Örneğin, gösterge tablosundaki OneDrive sekmesi, kuruluşunuzda kullanılan toplam dosya ve depolama sayısı açısından genel bir görünümünü sunar. Ardından, etkin OneDrive hesaplarının eğilimlerini, kaç dosyayla etkileşimde bulunduğunu ve kullanılan depolamayı anlamak için ayrıntılı bilgi verebilirsiniz. Ayrıca her kullanıcının OneDrive’ı için “Ayrıntılar” sekmesinden ayrı detayları inceleyebilirsiniz.

Microsoft PowerShell’i kullanarak belirli bir kullanıcı için OneDrive depolama alanını ayarlayabilirsiniz:

Resim-5

Microsoft 365’te SharePoint Online’a genel yönetici veya SharePoint yöneticisi olarak bağlanın.

$Credential = Get-Credential

Connect-SPOService -Url https://<tenantid>-admin.sharepoint.com -Credential $Credential

Bağlantımız sorunsuz sağlandıktan sonra aşağıdaki komutu kullanarak kullanıcı varsayılan depolama alanı değiştirelim.

Set-SPOSite -Identity <user’s OneDrive URL> -StorageQuota <quota>

Burada dikkat etmeniz gereken <kullanıcının OneDrive URL’si> , kullanıcının OneDrive’ının URL’si ve <quota> , depolama alanı için megabayt cinsinden değerdir.

Depolama alanı için 1 TB için 1048576 veya 5 TB için 5242880 girersiniz. Minimum 1024 MB (1 GB) boyutundadır. Daha düşük bir değer girerseniz, yuvarlanır. Bir kullanıcının lisansının izin verdiğinden daha büyük bir değer belirtirseniz, değer lisanslarının izin verdiği maksimum değere yuvarlanır.

Resim-6

Tekrar Office365 yönetim panelime döndüğümde “Etkin Kullanıcılar” sekmesinden depolama alan değişikli yaptığım kullanıcımın değerlerinin değiştiğini görebilmekteyim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN