Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Stream’de Kanal Oluşturma ve Videoyu Karşıya Yükleme

15.10.2020
1.498
Microsoft Stream’de Kanal Oluşturma ve Videoyu Karşıya Yükleme

 

Bu yazımda sizlere ‘de kanal oluşturma ve video ekleyerek nasıl yayınlayacağımızı anlatacağım öncesinde Microsoft Stream nedir? kısaca bilgi vereyim. Microsoft Stream, kuruluşunuzdaki kişilerin videoları güvenli bir şekilde yükleyebildiği, görüntüleyebildiği ve paylaşabildiği bir kurumsal Video hizmetidir. Ekibinizin toplantıları, sunumları ve diğer video kayıtlarını paylaşabilirsiniz. Microsoft Stream’de eklemiş olduğunuz bir videoyu kimlerin görüntüleyeceğini ve paylaşım izinlerini belirleyerek bu sayede hassas içeriklerinize sizin belirlediğiniz kişiler haricinde bir paylaşım olmayacaktır. Microsoft Stream Stream ‘de oluşturarak içerikleri düzenleme ve daha hızlı erişmenize yardımcı olur. Microsoft Stream ekipleri SharePoint, OneNote ve Yammer gibi diğer Office 365 uygulamaları ile entegre çalışmaktadır.


Resim-1

Kanalımız olmadığı için öncelikle kanal oluşturma adımı ile başlıyoruz. Microsoft Stream menüsünden oluştur veya Kanal oluştur sekmesini tıklıyoruz.


Resim-2

Kanal Oluştur penceresinde kanal adı, Açıklama ve kurum geneline açık bir kanal oluşturacağım için kanal erişim şirket genelinde kanal aktif ediyorum. Özel kanal resmi alanından kanalınıza resim ekleyerek oluştur tıklıyoruz.


Resim-3

Oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra İçeriğim/Kanal Sayısı bölümünden kanalımızı görüntüleyebiliriz.


Resim-4

“…” sekmesinden kanalımızı düzenleyebilir, ilgili kanalı silebilir ve paylaşabiliriz.


Resim-5

Kanal verilerine ve takip bilgilerini görüntüleyebiliyoruz.


Resim-6

“Paylaş” seçeneği ile ilgili kanalı paylaşabiliriz.


Resim-7

Kanala doğrudan bağlantı linki ve “Ekle” sekmesinde ekleme kodu kopyalayarak diğer Office 365 uygulamaları ile entegre çalışmasını sağlayabilirsiniz.


Resim-8

Kanalımıza video yüklemek için ilgili alanı tıklıyoruz. Yükleme yapacağınız video formatlarını Stream tarafından desteği olup olmadığını yüklemeden önce kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Microsoft Stream’in desteklediği video biçimleri ve codec’ler, FLV (H.264 ve AAC codec ile) (.flv), MXF (.mxf), GXF (.gxf), MPEG2-PS, MPEG2-TS, 3GP (.ts, .ps, .3gp, .3gpp, .mpg), Windows Media Video (WMV)/ASF (.wmv, .asf), AVI (Sıkıştırılmamış 8bit/10bit) (.avi), MP4 (.mp4, .m4v)/ISMV (.ismv),
Microsoft Dijital Video Kaydı(DVR-MS) (.dvr-ms), Matroska/WebM (.mkv), DALGA/WAV (.wav), QuickTime (.mov)


Resim-9

Yükleyeceğimiz videoyu seçiyoruz.


Resim-10

Videoda konuşulan dili seçin.Desteklenen diller için kapalı bir resim yazısı dosyasının otomatik olarak oluşturulmasını sağlar.


Resim-11

Ayrıntılar bölümünde videonuzun başlığını, açıklamasını video dili ve küçük resmini ayarlıyoruz. Açıklama alanına, videonuzu daha etkileşimli hale getirmek için aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

  • Zaman- Videodaki ilginç noktaların zaman bilgilerini yazarak video için etkileşimli bir içerik tablosu oluşturabilirsiniz.
  • #Hashtags– açıklamanıza #hashtags ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar #hashtags tıklayıp aynı etikete sahip diğer videoları görebilirler.
  • Bağlantılar– Açıklamaya bir web adresi yazabilirsiniz bu sayede videoyu görüntülerken adresinizi yeni bir sayfada açmak için kullanıcılar bağlantıyı tıklatabilecektir.


Resim-12

İzinler bölümünde, videonuzu kimlerin görebileceğini, kimlerin videoyu sahiplenebileceğini ve düzenleyebildiği ve hangi gruplarda ve kanallarda görüntüleneceğini denetleyebilirsiniz.


Resim-13

Seçenekler bölümünden kişiler ve yorum ekleyebilmesini istemiyorsanız kapatabilir veya aktif edebilirsiniz. Video ‘ya alt yazı veya açıklamalı alt yazılar ekleyebilirsiniz. Yayınla seçeneği ile videoyu kanalımızda yayınlayabiliriz. Videonun işlenmesi biter bitmez paylaştığınız kişilerin kullanımına sunulmasını sağlayacaktır. 


Resim-14

Yayınladığımız videoyu kanalımızın içinde görüntüleyebiliriz. Bir video yüklediğinizde, Microsoft Stream, kullanıcıların kullanılabilir olması için bant genişliğine bağlı olarak oynatma videosunun hızını ve kalitesini optimize eder.


Resim-15

İşlem süresi, videonuzun uzunluğuna ve çözünürlüğüne bağlı olarak değişir.


Resim-16

Videonun ayrıntılar bölümünde izleme listesi, beğenme ve paylaşma gibi özellikleri uygulayabiliriz aynı zamanda görüntüleme modunu değiştirebiliriz.


Resim-17

“…” sekmesini tıkladığımızda videoyu düzenleyebilir ve lokal bilgisayarımıza indirme işlemi gerçekleştirebiliriz.


Resim-18

Microsoft Stream mobil uygulamasını (iOS, Android, Windows Phone) kullanarak web platformda olduğu gibi tüm yönetimi sağlayabilirsiniz.


Resim-19

Kanalımda yayınlamış olduğum videoyu izleyebilir ve yönetebilirsiniz. Ayrıca Mobil cihazınızda çevrimdışı bir video hazır hale getirerek Çevrimdışı görüntüleme ile, ağ bağlantısının kullanılamadığı veya sınırlı olduğu veya hücresel veri kullanmamayı tercih ettiğiniz durumlarda videoları izleyebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN