Serkan DURAN IT Blog

Veeam Backup and Replication 9.5 Update 4b

23.08.2019
1.752
Veeam Backup and Replication 9.5 Update 4b

 

Veeam yeni güncellemesi olan 4b sürümünü yayınladı. Windows Server 2019 (1903), W10 Mayıs 2019 güncellemesi ve VMware vSphere 6.7 Güncelleme 3 ile gelen toplu bir düzeltme derlemesidir.

Güncellemeyi yüklemeden önce 9.0 Güncellemesi 2’yi (derleme 9.0.0.1715) veya daha sonraki bir sürümü çalıştırdığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Sorunsuz güncellemeden sonrası derleme numaranız 9.5.4.2866 olacaktır.

Güncelleme 4b’nin toplu bir güncelleme olarak hazırlanmış olmasının sebebi 4a sürümünde bulunan tüm geliştirmeleri içerdiği anlamına gelmektedir. Güncelleme 4’ün ilk sürümünde bulunan yeni özellikler ve geliştirmeler hakkında ayrıntılı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.veeam.com/veeam_backup_9_5_whats_new_wn.pdf

Veeam Backup & Replication 9.5 Güncelleme 4b, kullanıcıların, Güncelleme 4 ve Güncelleme 4a’nın orijinal kurulumunda bildirdiği sorunları gideren ve aşağıdaki yeni özellikleri ve geliştirmeleri ekleyen bir toplu düzeltme olarak yayınlanmıştır.

Resim-1


Platform desteği

 • Microsoft Windows 10 May 2019 Güncelleme ve Microsoft Windows Server sürüm 1903 guest VM’leri ve Veeam Backup & Replication ve bileşenlerinin kurulumunu destekler.
 • Microsoft Windows 10 May 2019 Güncellemesi ve Microsoft Windows Server sürüm 1903, Windows 3.0.2 için Veeam Agent tarafından desteklenir (güncellemeye dâhil edilir).
 • Linux Kernel sürüm 5.0, güncellenmiş Veeam Agent for Linux 3.0.2 (güncellemeye dâhil) tarafından desteklenir.
 • Ubuntu 19.04SLES 15 SP1RHEL 8 ve openSUSE Leap 15.1 dağıtımları Veeam Backup & Replication agent yönetimi işlevinde desteklenir.
 • VMware vCloud Director 9.7 Güncelleme 4 özellik düzeyinde uyumluluk sağlanmış.
 • VMware vSphere 6.5 U3 readiness Destek hala mevcut (GA) yapı üzerinde gerçekleştirilen tam regresyon testini gerektirecektir. Bu kayıt derlemesi daha fazla bilgi ve sonuçlara dayanan resmi destek bildirimi ile güncellenecektir.
 • VMware vSphere 6.7 U3 readiness Destek hala mevcut (GA) yapı üzerinde gerçekleştirilen tam regresyon testini gerektirecektir. Bu kayıt derlemesi daha fazla bilgi ve sonuçlara dayanan resmi destek bildirimi ile güncellenecektir.

Uygulama desteği

 • Linux üzerinde Oracle 19c, çoğu yapılandırmada RMAN-based ve OCI-based uygulamaya hassas işleme, günlük kaydı yineleme ve Oracle için Veeam Explorer’ı destekler. Son zamanlarda Oracle 19c’nin kullanılabilirliği nedeniyle, DataGuard ve RAC konfigürasyonlarının test edilmesi hala devam etmektedir.

 • Windows üzerinde Oracle 19c, yalnızca temel yapılandırmalarda RMAN-Based ve OCI-Based uygulamaya hassas işleme, günlük kaydı yineleme ve Oracle için Veeam Explorer’ı destekler. En son Oracle 19c for Windows kullanılabilirliği nedeniyle, gelişmiş yapılandırmaların (DataGuard, RAC, ASM, Pluggable
  DB, flashback) test edilmesi hala gerçekleştirilmektedir.

Bulut entegrasyonları

Veeam Backup & Replication desteklenen Amazon AWS bölgelerinin listesini Veeam güncelleme sunucusu periyodik olarak güncelleyecektir. Liste, Veeam QC’nin yeni eklenen Amazon bölgesiyle uyumluluğu doğruladığı için güncellenecektir. Bu işlev, bildirim ayarlarında mevcut ürün ve hypervisor denetleyici güncellemelerini denetle seçeneğini kullanarak otomatik ürün güncelleme işlemi yapabilmesini sağlamaktadır.

Depolama entegrasyonları

 • Dell EMC Unity OE sürüm 4.5 desteği.
 • Özel NFS istemcisi, Western Digital IntelliFlash (eski adıyla Tegile) Universal Storage API eklentisiyle uyumluluk için güncellendi. Eklenti, genel olarak 4b Güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulacak.

Ek olarak, 4b Güncellemesi, müşteriler tarafından bildirilen ve aşağıdaki genel destek sorunları dahil olmak üzere test sırasında bulunan 100’den fazla hatayı gidermektedir:

 • Tape Virtual full yedekleme güvenilirliği ve performansı, teyp sürücüsü algılama mantığı, WORM ortam desteği ve NDMP yedekleme desteği geliştirildi.
 • Agent-based backup job, belirli koşullar altında gereksiz tam yedeklemeler oluşturabilir veya çok uzun yedekleme havuzu işlemlerine sahip ortamlarda başarısız olabilir.
 • Sacle-out backup repository, güçlü bir yedekleme proxy sunucusu kullanıldığında sentetik yedekleme işlerimizin kilitlenmesine neden olmaktadır.
 • PowerShell Direct calls, Hyper-V yedeklemesinin uygulama tanıyan işlem mantığında belirli koşullar altında askıda kalabilir.
 • Windows için Veeam Agent: CBT driver block map reset issue;
 • USB depolama biriminde barındırıldığında yedekleme önbelleğine yüklenememesi ve ürün kullanıcı arayüzünden sınırlı bir kullanıcı hesabı altında destek case açamama soruna kurtarma ortamı oluşturmak için gelişmiş komut satırı aracı eklenmiş.
 • Linux için Veeam Agent: NUMA etkin olan Dell sunucuları anlık görüntü oluşturma sırasında çökebilmekteydi; XFS birimlerini işlerken aralıklı yedekleme işlemleri başarısız olabilmekte buna bağlı olarak Intel Software RAID ile Ubuntu 18.04 ile tüm yedekleme hatalarını yeniden tasarlanan cihaz numaralandırıcısı ile geliştirilmiş şifreli cihaz uyumluluğuna yedek kapsamı belirtimi için CLI geliştirmeleri getirildi.
 • NetApp ONTAP 7-mode cluster Snapvault tutma işlemi eklendi.
 • Yedekleme altyapı bileşeninde performans ve kaynak kullanım optimizasyonları getirildi.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN