Serkan DURAN IT Blog

Windows Server 2019 Remote Desktop Services (RDS) Gelen Yenilikler

03.08.2019
5.559
Windows Server 2019 Remote Desktop Services (RDS) Gelen Yenilikler

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Eski ismi Windows Terminal Service olan bu teknoloji yeni ismine Windows server 2008 R2 ile beraber güncellenerek RDS Server olarak değişmiştir. Peki terminal server veya RDS nedir? Aslında temel olarak kullanıcıların uygulamaları kendi yerel bilgisayarlarında çalıştırmak yerine merkezi sunucular üzerinde çalışması temeline dayanmaktadır. Bunun pek çok nedeni vardır. Örneğin kullanıcılarınız bir CRM yazılımı kullanması gerekiyor ve Birçok şubeniz ve şubelerinizde konumlandırdığınız pcleriniz bulunmakta bu yazılımın yüklenmesi yazılıma bağlı yapılandırılması gibi birçok iş yükü ile karşı karşıya bırakıyor.

RDS yapıda lokal bilgisayarlarımızda verileri, yazılımları barındırıp ve yönetmemizin yerine merkezi bir yapıda Remote Desktop Server’a (RDS) verilerimizi ve CRM yazılımları yüklüyoruz böylece sunucuların sunucuların yedeklenmesi, CRM update edilmesi gibi iş yükünü merkezi yapıda yönetmemiz çok daha kolaylıkla olacaktır.

 • Microsoft Remote Desktop Service son sürümü 2 Ekim 2018’de yayınlanarak hayatımıza girmiş oldu. RDS 2019 Server, RDS 2016’nın temelinde çalışarak hızlı bir şekilde On-Premise bulutta dağıtım yapmanızı olanak sağlıyor.
 • RDS 2019 ile gelen yenilikleri üç başlık ile sıralayabiliriz bunlar;
 1. BT yönetimi
 2. Kullanıcı deneyimi
 3. Gelişmiş güvenlik 

BT yönetimini basitleştirme;

 • Lisans yönetiminin lisanslama sunucularının yönetimini ile Active Directory (AD) aracılığıyla yetkilendirme eklendi.
 • RDS sürümlerinden lisansların daha kolay yönetilmesini sağlamak için için gelecekte çıkaracağı yeni sürümler için uyumluluk ve yüksek kullanılabilirlikle RD Lisanslama sunucularından yararlanabileceğiz.
 • RDS Lisans sunucularının Client erişim lisanslarını (CAL) doğrudan AD’ye erişmeden AD objelerini güncelleme olanağını sağlayarak lisans yönetiminde iyileştirme yapıldı.
 • Son olarak, kullanıcı deneyimi ve izleme paneli geliştirilerek verilere kolay erişim sağlayan perfmon (Performans Sayaçları) API’leri eklendi.

Kullanıcı deneyimi;

 • Microsoft Outlook gibi uygulamalarla üretkenliği artırmak için Eylem Merkezinde RemoteApp için modern gelişmiş bildirimler eklendi.
 • Yoğun iş yükleri için sanal makine (VM) izole ve performans sağlamak amacıyla RDS 2016’daki Discrete Device Assignment yenilikler üzerinde geliştirmeler yapıldı. GPU sanallaştırma teknolojisindeki bu geliştirme, ağ trafiğinin azalmasına ve sorunsuz video oynatılmasına imkân sağlamaktadır.
 • GPU sanallaştırma teknolojisine ilave olarak, uygulamalarda yüksek hızda optimize video akışı sağlamak için yerleşik video yönlendirmesini eklenerek kullanıcıların video etkileşimleri konusunda daha iyi bir performans alması imkân sağlandı.
 • Uçtan uca iyi bir görüntü kalitesi ile istemci ve sunucudaki CPU kullanımını ve bant genişliğini azaltıldı.

Gelişmiş güvenlik;

 • Windows Admin Center entegrasyonuyla, tüm yerel ve uzak sunucu yönetimini tek bir bölümde birleştirilerek yönetim kolaylık sağlanmış oldu.
 • Son kullanıcılara güvenli ve uygun maliyetli bir masaüstü kullanım senaryosu için çoklu oturum Windows Defender optimizasyonu geliştirildi.
 • Web istemcisi aracılığıyla bağlanan kullanıcılar için basitleştirilmiş bir kimlik doğrulama özelliği (SSO) için web istemcisi desteği eklendi.
 • Tüm özelliklerin dağıtımını uçtan uca Datagram Transport Layer Security (DTLS) tabanlı şifreleme ile yapmaktadır.

Windows Server 2019 Remote Desktop Licensing Services Yapılandırması;

 • Windows Server 2008 R2 öncesi Terminal Services Licensing servisi olarak bilinen bu servis yeni Remote Desktop Licensing olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Remote Desktop Servisi daha önceden olduğu gibi Remote Desktop Host sunucularına bağlantı kuracak olan User ve Computer için RDS CALs (Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ) istemektedir. Windows Server ürün ailesi içinde ücretsiz birçok Roles ve Feautures olmasına rağmen Remote Desktop Services rolü üzerine bağlantı kuracak olan User ve Computer erişimleri için Windows CAL haricinde Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisanslaması isteyen servislerin başında gelmektedir. Remote Desktop Servisi belirli bir süre Demo ücretsiz olarak tam özellikleri ile kullanılabilir durumdadır.

CAL Modelini Anlama;

İki tür CAL vardır;

 • RDS Per Device CALs
 • RDS Per User CALs

Tabloda, iki CAL türü arasındaki farklar açıklanmaktadır;

Resim-1

CAL Sürümleri;

 • Kullanıcılar veya cihazlar tarafından kullanılan CAL, kullanıcının veya cihazın bağlandığı Windows Server sürümüne karşılık gelmelidir. Yeni Windows Server sürümlerine erişmek için eski CAL’ler kullanamazsınız, ancak eski Windows Server sürümlerine erişmek için daha yeni CAL’ler kullanabilirsiniz.
 • Aşağıdaki tabloda RD Session Hosts and RD Virtualization Hosts.ile uyumlu CAL’ler gösterilmektedir.

Resim-2

 • Herhangi bir RDS lisans sunucusu, Uzak Masaüstü Hizmetlerinin önceki tüm sürümlerinden ve Uzak Masaüstü Hizmetlerinin geçerli sürümünden lisansları barındırabilir. Örneğin, bir Windows Server 2019 RDS lisans sunucusu, önceki RDS sürümlerinden lisansları alabilirken, Windows Server 2012 R2 RDS lisans sunucusu yalnızca Windows Server 2012 R2’ye kadar lisansları barındırabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN