Serkan DURAN IT Blog

Windows Server 2019 Essentials ve Standart

06.08.2019
18.028
Windows Server 2019 Essentials ve Standart

 

 

Windows Server 2019 Essentials’ın 25 istemciyle sınırlı olduğunu, standart sürüm ise satın aldığınız erişim lisansına (CAL) bağlı sınırlaması yoktur. Bu yazımda sizlere Windows Server 2019 Essentials ve Standart arasındaki bazı temel farklılıkları bahsedeceğim.

Essentials daha önce Windows Küçük İşletme Sunucusu (SBS) olarak adlandırılmıştı. Windows Server 2019 Essentials, 25 çalışanı olan küçük işletmeler için şirket içi bir sunucu ürünüdür.

 

Resim-1

Windows Server 2019 Essentials, 2016 sürümüyle aynı özelliklere sahiptir.

  • En fazla 25 kullanıcı / 50 cihaz için İstemci Erişim Lisanslarını (CAL) içeren tek lisans
  • Standart versiyondan daha düşük fiyat
  • Tüm geleneksel uygulamaları ve diğer özellikleri çalıştırma ve dosya ve yazdırma paylaşımını kullanma imkânı.

Aslında, Windows Server 2019 Essentials’ta, 2019’dan daha az özellik bulacaksınız, çünkü Microsoft 2016 sürümünde mevcut olan bir ana özelliği kullanımdan kaldırmıştır.

Microsoft’tan alıntı:

Windows Server Essentials Experience Role, Windows Server 2019 Essentials dahil olmak üzere tüm sunucu SKU’larından kaldırılmıştır. Bu   , Essentials Experience Rolünün temel özelliği olarak kullanılan Yönetim Panelinin artık erişilebilir olmadığı ve tüm yönetim ve konfigürasyonların manuel olarak yapılması gerektiği anlamına gelir.

Server Essentials Experience Role’nin kullanımdan kaldırılmasıyla, aşağıdaki özellikler artık mevcut değildir:

  • Müşteri yedekleme
  • Uzaktan web erişimi

Gördüğünüz gibi, yönetici panosu WS Essentials 2019’da kullanım dışı bırakıldı.

Windows Server Standard

 Windows Standard, farklı sunucu rollerini ayırmak için 25’ten fazla kullanıcıya veya birden fazla sunucuya ihtiyaç duyan küçük veya orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır. Aslında, yalnızca Windows sunucusunun Standart sürümünü kullanarak, Esnek sunucu yöneticisi işlemlerini (FSMO) rollerini birden fazla sunucuya ayırabilir ve ortamınızın daha yüksek güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Windows Server Datacenter

Sunucu Veri Merkezi, genellikle tek bir fiziksel ana bilgisayara çok sayıda sanal makine (VM) host edildiği sanallaştırma için kullanılır. Standard sürüm ile aynı şekilde CAL’lere ihtiyaç duyar, ancak sınırsız sayıda sanal makinenin çalıştırılmasına izin vermektedir.

Bununla birlikte, bir Datacenter lisansının maliyeti Standart bir lisansın maliyetinin yaklaşık 7 katıdır, bu nedenle fiziksel bir sunucuda 14 VM’den daha az çalıştırıyorsanız, yalnızca Standardı elde etmek genellikle daha az maliyetli olacaktır.

Essentials sürümünü satın aldığınızda, Standart ve Veri Merkezi için yaptığınız gibi herhangi bir İstemci Erişim Lisansı (CAL) satın almanıza gerek kalmayacağını unutmayalım.

Microsoft aslında Essentials’ın bir sonraki sürümünü piyasaya sürmeyi planlamıyor. Windows Server 2019 Essentials, büyük olasılıkla Windows Server Essentials’ın son sürümü olarak görünüyor

Microsoft, küçük işletmelere Microsoft’un bulut ürünlerine geçmesini önermekte (Microsoft 365, Office 365 ile)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN