Serkan DURAN IT Blog

Windows 7 End of Support: Bilmeniz Gerekenler

20.01.2020
1.573
Windows 7 End of Support: Bilmeniz Gerekenler

 

Efsane Windows 7 22 Ekim 2009 yılında raflarda yerini almıştı. On yıldır keyifle kullandığımız ve hayatımızın bir parçası olan Windows 7 14 Ocak itibariyle emekliye ayrıldı. Aklınıza gelen ilk soru kullanmaya devam edebilecek miyiz? Evet, çalışmaya devam edecek ancak 14 Ocak itibariyle Windows 7 için güvenlik düzeltmeleri/güncellemeleri yayınlamayacak.

Windows 7 Kullanmaya Devam Edebilir miyim?

Windows 7 olağan şekilde çalışmaya devam edecektir. Windows  7 çalıştıran bir bilgisayar kullanıyorsanız 13 Ocak 2020’de olduğu gibi 15 Ocak ‘tada kullanabileceksiniz Microsoft tarafından kullanımına dair bir engelleme olmayacaktır.

Resim-1

Peki, Ne Değişti?

Microsoft, artık Windows 7 için  güvenlik güncelleştirmesi yayınlamayacak. Zaman zaman Microsoft tarafından veya haber kaynaklarından güvenlik açıkları ile ilgili yeni güncelleme paketleri yayınlandığı bilgisini alıyoruz, bu gibi tehditlere karşı Microsoft düzeltme paketleri yayınlarken sadece Windows 8 ve 10’a kullanıcıların hizmetine sunacak. Windows 7 kullanıcıları ise ciddi bir güvenlik açığına sahip olmaya devam edecektir.

Windows 7 Güvenlik Paketlerini Alabilir miyim?

Windows 7 desteği tamamen sona ermedi. Microsoft yalnızca genişletilmiş güvenlik güncelleştirmelerini yayınlamaya devam edecek, ancak yalnızca işletmeler ve regülasyon kuruluşları bu durumdan yararlanacaklar eğer Home kullanıcısı iseniz güvenlik güncellemelerine sahip olamayacaksınız.

Microsoft,2019 yılında Windows XP için ciddi bir güvenlik açığı “wormable” bulunmuştu ve düzeltme paketi yayınlayarak açığı kapatmıştı.Düzeltme paketi Windows Update yerine manuel olarak indirip yükleme işlemi yapılarak zafiyet kapatılmıştı. Windows XP ‘de olduğu gibi 7’de aynı gelecek bekliyor.

Peki Windows 7’yi kullanmak tehlike midir?  15 Ocak tarihinde hemen tehlikeli olmayacaktır. Ancak gün geçtikçe, saldırganların bildiği güvenlik açıklarına sahip bir işletim sistemi kullanıyor olacaksınız günün sonunda uygulama geliştiricileri Windows 7 için desteğini sonlandıracak ve güncel olmayan uygulamalar ve işletim sistemi kullanarak son derece tehlikeli bir ortamda çalışıyor olacaksınız. İnternet gün geçtikçe karmaşıklaşan saldırılarla dolu tehlikeli bir dünya olduğunu düşünürseniz sizlere önerim her zaman güncel en son güvenlik paketleri kullanan yazılımlar kullanmanızdır.

Uygulamalar Windows 7’de Çalışmaya Devam Edecek mi?

Windows 7 üzerinde çalışan uygulamalar çalışmaya devam edecektir. Ancak birçok uygulama geliştirici önümüzdeki yıllarda yavaş yavaş desteğini çekecektir. Örneğin; Microsoft Office 2019 yalnızca Windows 10’da çalışmaktadır.Windows 7 ve 8’i desteklemez. Windows 7’yi kullanmanızı gerektiren yazılım veya uygulama var ise kısıtlı kullanmanızı tavsiye edebilirim.Yine örnek vermem gerekirse Windows 7 gerektiren bir yazılım çalıştırmak için Windows 10 üzerinde sanal bir makinede çalıştırabilirsiniz. Mevcutta hala Windows 7 kullanıyorsanız Windows 10’a Upgrade etmeniz güvenliğiniz açısından son derece önemli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN