Serkan DURAN IT Blog

Microsoft Outlook Arama Sorunu (Search Indexing KBKB5008212)

27.12.2021
895
Microsoft Outlook Arama Sorunu (Search Indexing KBKB5008212)

Geçtiğimiz hafta yaşadığım bir sorun paylaşmak istedim bu yazımda tabi bu sorun Windows 10kullanıcılarının tamamını ilgilendiren bir sorun olduğununu bilmenizi isterim. Arka arkaya bir kaç kullanıcımızın Outlook arama yapamadığına dair geri dönüş almamız ile birlikte hiç yabancı olmadığımız geçmişte başımıza gelmiş update sorunumu? acaba diye düşündüm ve hemen biraz araştırmam ile Windows 10 için 15 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan güvenlik güncellemesi beraberinde KB5008212paketinden etkilenerek dizin arama servisinin durdurulmasına neden olduğunu anladım.

Dizin Arama servisini manuel olarak çalıştırmayı deneyerek kontrol ettiğimde sonuç yine aynı çalışmadı.

KB5008212 paketini;

Resim-1

Güncellemeyi kaldırdıktan sonra, dizin arama servisi çalışmaya başlayacaktır.

Alternatif olarak güncelleme paketini kaldırmadan veya update paketini kaldırma sorunu yaşayanlar için ise aşağıdaki adımları “Registry”  (Kayıt Defteri) uygulayın.

Sırası ile HKEY_CURRENT_USER\software\microsoft\office\16.0\outlook\search tablarını açın.

 

Resim-2

Ardından  “DWORD” değerini oluşturacağız DWORD adını “DisableServerAssistedSearch” belirliyoruz ve son olarak DWORD değeri “1” ayarlıyoruz.

işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Outlook’ arama yaptığınızda dizin servisi çalıştığını ve sonuçları görüntülendiğini görebileceksiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 Serkan DURAN